Müpa Magazin+ / Ráadásul
Irma_c_Elliot_Aubin.jpg

© Elliot Aubin

Irma – Balzsamos soulpop és a szabadság dalai

2025. 04. 11. Szabó Ferenc

Május 18-án ismét Palya Bea lát vendégül egy itthon talán még nem eléggé ismert, ám figyelemre méltó énekest a Müpa egyik legnépszerűbb sorozatában, a Selymeim – Énekesnők a nagyvilágból következő alkalmán. A kameruni származású, de karriert Franciaországban indító Irma akusztikus dalokból kinövő soulos popzenéje könnyen fülbe mászik.

Selymeim-koncertek

Palya Bea 2014-es Nő című lemeze inspirálta az Énekesnők a nagyvilágból sorozatot, amely 2015-től kezdve minden évben bemutat egy-egy olyan énekesnőt, aki talán nem a legismertebb a nagyvilágban, de túl azon, hogy Palya Bea meghallott benne valamit, garantáltan izgalmas a maga területén.

A közös koncerten mindketten énekelnek külön-külön és együtt is: 2015-ben így lépett fel Palyával a kurd Çiğdem Aslan, 2016-ban a zöld-foki-szigeteki Mayra Andrade, 2017-ben az izraeli Noa, 2018-ban az algériai származású, Franciaországban élő Souad Massi, 2019-ben a norvég Beate S. Lech (aki a Beady Belle formációval vált ismertté), 2022-ben az iráni gyökerű, de Törökországban élő Michal Elia Kamal, 2023-ban az észt folklórt anyanyelveként használó Mari Kalkun, 2024-ben a görög apától és francia anyától származó, Párizsban született Dafne Kritharas – 2025-ben pedig érkezik a kameruni származású Irma.

Világok közelítéséről, két énekhang egymásra találásáról szólnak ezek a koncertek, de arról is, hogy a magyar közönség olyan előadókkal ismerkedjen meg, akiket másképp valószínűleg sohasem hallana. És hogy ez milyen kár lenne, arra bizonyíték a sok korábbi koncert.

Az Irma-sztori

Balzsamos dalaival, előadásmódjával Irma olyan léleknyugtató előadó, aki szerzeményeiben a szabadságért és az elnyomás ellen küzd, így legalább két irányból fogja meg hallgatóit. Feldolgozásokkal lett ismert, folkos soullal indult, ami idővel egyre poposabb lett, legutóbbi lemezein azonban ismét akusztikusabb hangulatok uralkodnak. És hogy honnan indult? Kamerunból, nem zenész-, hanem tudóscsaládból. Az ország gazdasági fővárosában, Doualában született 1988-ban, biológus és gyógyszerész szülők gyermekeként, de a zene már fiatalon kicsattant belőle, igaz, akkoriban még nem színpadon, inkább miséken énekelt.


© Vincent Thomas

15 évesen küldték Franciaországba tanulni, Irma pedig köszönte a lehetőséget, és gyökeret eresztett Európában. Üzleti tanulmányaival párhuzamosan 2007 környékén ő is a YouTube egyik nagy felfedezője, egyben felfedezettje is lett, hiszen nagy számban töltötte fel komoly nézettségű, remek akusztikus feldolgozásait a legkülönfélébb dalokból (az Outkasttól Adele-en át Tracy Chapmanig), saját szerzeményeket csempészve közéjük. Egyre menőbb zenészekkel készített közös covereket, köztük Patrice-szel, Tom Dice-szal, sőt, a végén még will.i.ammel és a Black Eyed Peas-zel is közösködhetett: együtt adták elő a Jackson 5 I Want You Back című nagy slágerét.

Irma-lemezek

2008 nyarán találkozott Michael Goldmannel, aki egy évvel korábban alapított lemezcéget, le is szerződtette a tehetséges dalszerző-énekest. Irma természetesen a Génération Goldman projektbe is bekerült, amely feldolgozásokkal tisztelgett a kiadóvezető apja, a francia pop egyik sztárja, Jean-Jacques Goldman előtt. Irma itt Zazzal együtt énekelt, de később Tallal is készített duettet: Bruce Springsteen slágerét, a Streets of Philadelphiát dolgozták fel. Még szerencse, hogy saját dalokra is jutott ideje, ihlete, de annyira, hogy Letter To The Lord című 2011-es debütalbuma hamar platinalemez lett új hazájában, ami százezer eladott LP-t jelent – mára 400 ezer is elfogyott a bemutatkozásból. Folkos gyökerű, szolidan soulos lüktetésű dalai könnyen magukkal ragadják a hallgatót. A folytatás, a 2014-es Faces a jól kitaposott ösvényen maradt, de úgy, hogy a dalok néha teljesen akusztikusak, néha egészen modern poposak lettek.

Az albumok közti, eddigre már megszokott, jó pár éves szünet után 2020-ban egy egészen soulos anyaggal jelentkezett. A The Dawn dalai az organikusabb hangszerelésű neosoultól az alternatív R&B-n át a kortárs dance-popig terjedtek. Ezután egy minialbum (Douala Paris) érkezett 2022-ben, addigi legfelszabadultabb kiadványa, amelyen minden korábbinál nyilvánvalóbban sejlenek fel kameruni gyökerei, és eddigi talán legemlékezetesebb dalai is ezen szólnak, ráadásul angol helyett franciául. A remek formát és a rövid lemezes formulát megtartva már 2023-ban érkezett a folytatás: a The Sound Of What We Are egyúttal visszatérés is az akusztikus gitáros dalokhoz.

Irma-koncert

Irma tehát legjobb formájában érkezik első magyarországi koncertjére – ezt támasztja alá 2024-ben megjelent élő albuma (Live from Paris) is, amelyen szintén gyönyörűen illesztette korábbi szerzeményeit a csupaszabb megszólaláshoz, miközben hangja egyre érettebb, izgalmasabb. Garantáltan sokat hallunk még a magabiztos énekesnőről, úgyhogy most bizony látni is kell!

General contact information
What would you like to ask about?
Newsletter
Register and subscribe to the newsletter of Müpa Budapest to be the first to hear about our programs! Register