2024/25-ös évad sajtóközleményei
Világsztárok a fa alá – Megérkeztek a Müpa újabb meglepetései // 2024. december 20.
Senkinek nem kell aggódnia, ha még nem találta meg a tökéletes ajándékot: a Müpa idén is gondoskodik arról, hogy életre szóló élményeket ajándékozhassunk szeretteinknek. 2025-ös műsornaptárában két olyan új program jelent meg, amely méltán állítható a nemzetközi zenei események élvonalába. Februárban Plácido Domingo, márciusban pedig Zubin Mehta karmesteróriás érkezik a Duna-parti intézménybe.
Plácido Domingo – Fotó: Fiorenzo Niccoli
A Müpa 20 éve alatt mindig is a világ legnagyobb művészeit hozta el a magyar közönségnek. Ez 2025-ben sem lesz másként: februárban a világ egyik legismertebb énekese, a hazai operarajongók egyik kedvence, Plácido Domingo ad koncertet a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Hat évtizednyi páratlan karrier és megszámlálhatatlan világsiker után a jól ismert tenor – ma már bariton – ismét a Müpa nézői elé lép. A „legek énekeseként” is emlegetett spanyol–mexikói művész estje ezúttal is ragyogó szórakozást ígér; mellette fellép az Operalia-díjas örmény szoprán, Juliana Grigoryan, valamint Magyarország egyik legkedveltebb tenorja, László Boldizsár, a Magyar Állami Operaház Zenekara pedig Eugene Kohn vezényletével kíséri az előadókat. A koncert műsorában nagy operák népszerű áriái és spanyol operettek könnyed dallamai egyaránt helyet kapnak.
Zubin Mehta – Fotó: Wilfried Hoesl
A világklasszis operaénekest egy igazi karmesterlegenda követi tavasszal: Zubin Mehta a Nyugat-Keleti Díván Zenekar élén tér vissza a Müpába. A klasszikus zene indiai származású világpolgára valódi ikon: kivételesen hosszú és eredményes pályafutása során a legjelentősebb együttesek élén és számtalan, szinte emberfeletti teljesítményt követelő koncertsorozaton bizonyította rátermettségét, művészi maximalizmusát és emberségét. Ezúttal a Daniel Barenboim és Edward Said irodalomtörténész által alapított, a kultúrák közti párbeszéd elősegítésére létrehozott zenekart vezényli, a bécsi klasszika és a születő romantika határvidékét idéző, Beethoven- és Schubert-művekből álló műsoruk felejthetetlen pillanatokat ígér.
2025. február 19., szerda, 19.30 – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Plácido Domingo és vendégei
2025. március 10., hétfő, 19.30 – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Zubin Mehta és a Nyugat-Keleti Díván Zenekar
Egy nap Händellel – A 340 éve született komponista művei a Müpa zenei maratonján // 2024. december 4.
2025. február 2-án, vasárnap a nagyszabású oratóriumok és megindító operák szerzőjeként ismert Georg Friedrich Händel művészetében mélyedhetnek el a zenerajongók. Az egész napon át tartó koncertfolyam során a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet, a Fesztivál Színházat és az Üvegtermet töltik meg a legendás barokk mester dallamai, de kiállítás és koncertfilmvetítések is színesítik a programot.
Liszt Ferenc Kamarazenekar – Fotó: Kőhidai Szabolcs
Fesztiválhangulat és egész napos pezsgés: ismét közeleg a Müpa minden évben nagy sikerű maratonja! A barokk zene egyik legnagyobb alakja, a németországi születésű, ám legnagyobb sikereit Angliában arató Georg Friedrich Händel fényes nemzetközi pályafutásával, gazdag és sokrétű életművével írta be magát a zenetörténetbe. Munkássága évszázadok óta töretlen népszerűségnek örvend, születésének kerek évfordulója alkalmából 2025-ben az érdeklődők az ő alkotásaiból kaphatnak keresztmetszetet. A Händel-maraton további különlegessége, hogy soha ennyi régizene-együttes nem lépett még fel egyetlen nap alatt az intézmény falai között.
A rövid, ötvenperces koncertek fellépői ez alkalommal is hazánk élvonalbeli zenekarai, szólistái és kamaraformációi közül kerültek ki. A műsorban a méltán népszerű remekművektől a ritkábban játszott darabokig számos érdekesség kapott helyet, a teljes kínálat már elérhető a Müpa weboldalán. A napot családi koncerttel nyitja Lakatos György és az Aura Musicale, majd színpadra lép a Savaria Barokk Zenekar, Fassang László és az Anima Musicae Kamarazenekar, a Budapest Bach Consort, Baráti Kristóf és a Camerata Pelsonore, a Budapesti Vonósok, a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Kodály Kórus Debrecen, Spányi Miklós és a Concerto Armonico, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, Franko Klisović és a Capella Savaria, az Orfeo Zenekar, valamint a Purcell Kórus. Az Üvegteremben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ifjú tehetségei mutatkoznak be, az Előadóteremben a zeneszerzőhöz kapcsolódó koncertfilmeket tekinthetnek meg a nézők, míg az Előcsarnokban egy, a komponista pályájának legizgalmasabb történeteit bemutató tablókiállítással tehetik teljessé az élményt.
Fassang László – Fotó: Nagy Attila
A 2025-ös esemény annyiban különbözik a korábbi években megszokottaktól, hogy ezúttal nem a Budapesti Fesztiválzenekarral közösen szervezik, ám a hagyományokhoz híven ugyanolyan változatos és magával ragadó programmal készülnek.
További információk és a maraton teljes programja:
https://mupa.hu/programok/handel-maraton
Elvis Costello, Palya Bea és Víkingur Ólafsson a Müpa idei adventi naptárában | 2024. december 2.
A huszadik évadába lépett Müpa minden évben szívmelengető meglepetésekkel segíti az ünnepi hangolódást. Idén az intézmény rendhagyó adventi kalendáriumának elképzelt ajtói mögött a Müpa kulisszái és a közönség számára ritkán vagy sosem látható terei tárulnak fel. Az elmúlt egy év során számos kiemelkedő művész közreműködésével készített videósorozat rövid epizódjaiból kiderül, miképpen zajlik egy zongoraválasztás, hogyan mozgatják a díszleteket, vagy éppen hol készül a nézőtéri büfé egyik slágere, a citrom tarte.
Mi történik estéről estére az ügyelőpultban, a varrodában vagy a zsinórpadláson? Mit rejt az orgona belseje, a ruharaktár és a fellépők öltözője? Hogy készülnek az élő közvetítések? …és hogy kerül Palya Bea az épület tetejére? A Duna-parti intézmény rendhagyó adventi videósorozata idén nemcsak a színfalak mögé, de szó szerint azok alá és fölé is elkalauzolja az érdeklődőket, megmutatva, mitől olyan kivételes kulturális erőtér a Müpa, mi minden történik a felejthetetlen produkciók előkészületei során, mennyi ember aprólékos és összehangolt munkája kell a sikeres előadások megvalósításához, vagyis egy-egy meghatározó élmény létrejöttéhez. Az elmúlt két évtizedben számtalan alkalommal bebizonyosodott, hogy a kultúra és művészetek iránt elkötelezett közönség nem csupán a művészeket fogadja hatalmas szeretettel, de a Müpában dolgozók munkáját is nagyra becsüli – az alkotók szándéka szerint a nézők ezekbe a folyamatokba, a mindennapi varázslat megszületésébe is betekintést nyerhetnek az ünnepek közeledtével. Sőt, egészen december 24-ig mindennap új videó válik elérhetővé a Müpa Facebook- és Instagram-felületein, valamint YouTube-csatornáján, ráadásul az aktuális meglepetésen túl egy-egy feladvány is várja a nézőket, amelynek megoldásával értékes koncertjegyeket nyerhetnek.
A Müpa a különleges adventi kalendárium mellett decemberben további, ünnepi hangulatot teremtő kikapcsolódási lehetőségeket, számtalan koncertet és előadást kínál a kultúrára éhes közönségnek. A fiatal magyar régizenész-generáció kiemelkedő tehetségű tagja, Tóth-Vajna Zsombor karácsonyi orgonakoncertjén Johann Sebastian Bach- és Dietrich Buxtehude-művek csendülnek fel a Harmonia Caelestis Barokk Zenekar, a Capella Columbae énekegyüttes és nagyszerű szólisták közreműködésével. A Recirquel hallatlanul népszerű, évről évre telt házzal játszott újcirkusz-meséje, a Kristály felújított változatban látható a Millenáris Üvegcsarnokában, a Magyar Állami Népi Együttes ugyancsak nagy sikerű előadása, a Csodaváró betlehemes a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben várja több alkalommal a kicsiket és a nagyokat, míg az évad egyik művésze, Snétberger Ferenc triójának meghitt hangulatú produkciója december 17-én teremt ünnepi időszakhoz méltó hangulatot. Az évad másik művésze, Kelemen Barnabás következő, Héja Domonkossal és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával közös koncertje pompás karácsonyi ajándékként kerülhet a fa alá, csakúgy, mint a Müpa ismét elérhető ajándékutalványai, amelyek igazán jó szolgálatot tehetnek, ha bizonytalanok vagyunk meglepni kívánt szerettünk zenei ízlését illetően. Az intézmény ráadásul hagyományaihoz híven az ajándékozóknak is kedveskedik: december 24-ig minden elköltött 10 000 forint után 1000 forint értékű ajándékutalvánnyal egészíti ki a vásárlók kosarát. Ha pedig valaki a Müpa 2025-ös programjai között böngészne, a Wagner-hősöket felelevenítő koncerttől a cirque danse produkcióig, a gyerekelőadástól a klasszikus zenei és jazzkoncertekig bőséges kínálatból válogathat az egész család számára.
A Müpa karácsonyi kínálata:
https://mupa.hu/rolunk/hirek/elvis-costello-palya-bea-es-vikingur-olafsson-a-mupa-idei-adventi-naptaraban-20251128
A Müpa adventi videósorozatának alkotói:
Alkotók:
Értékesítési- és marketingigazgató: Récsán Gábor
Projektvezető: Nagy Emese
Szöveg: Méhes Zsuzsanna
Vezető operatőr: Valuska Gábor
Operatőr: Holecz Balázs, Pap Dénes, Szabó Péter, Solymosi Márton
Narráció: Magyar Bálint
Arculat: Borostyánkői Mátyás, Papp Péter
Utómunka: Pap Levente
PR: Jávor Zsófia, Méhes Zsuzsanna, Bátai Zsófia Blanka, Mihályi Dávid
Médiatervező: Réti Márton
Social media: Sirokay Borbála
Koncepció: Gálos András
Három napon át a jövő sztárjaié a főszerep a Müpában | 2024. október 30.
Szemtelenül fiatalok, lenyűgözően tehetségesek és már most a komolyzenei élvonalban tartják számon őket. Az évente megrendezett Rising Stars koncertsorozat hat fellépője az Európai Hangversenytermek Szövetsége által életre hívott tehetségprogram európai turnéja keretében áll színpadra november 8. és 10. között a Müpában.
Az Európai Hangversenytermek Szövetsége (ECHO) 1995 óta a legszigorúbb sztenderdek alapján kutatja fel és válogatja ki napjaink fiatal zenei tehetségeit, akiknek aztán fellépési lehetőséget biztosít a kontinens kiemelkedő előadóhelyein. A turné során a fellépők minden évben lehetőséget kapnak, hogy saját repertoárjuk mellett egy kimondottan erre az alkalomra komponált kortárs darabot is bemutassanak. A Rising Stars tehát egyszerre biztosít bemutatkozási lehetőséget a jövő meghatározó előadóinak és a jövő klasszikus zenedarabjainak, a minőségi produkciókra pedig a 17 ország 23 koncerttermét – többek között az amszterdami Concertgebouw-t, a párizsi Cité de la musique – Philharmonie de Paris-t, a londoni Barbican Centre-t vagy a hamburgi Elbphilharmonie-t – tömörítő ECHO a garancia.
Quatuor Agate – Fotó: Kaupo Kikkas
A hamarosan fennállása 20. évfordulóját ünneplő Müpa a kezdetek óta elkötelezett híve nem csupán a zenei nevelésnek, de a tehetséggondozásnak is. Elég a régió egyik legjelentősebb, jazztehetségeket felvonultató börzéjére, a Jazz Showcase-re, a Rising Starsra vagy az olyan, fiatal közönség számára indított beavató programjaikra gondolnunk, mint a Cifra Palota, a Tesz-Vesz Muzsika vagy a Ringató sorozatok. 2010-ben magától értetődő módon csatlakozott a Müpa is az ECHO-hoz és vele együtt a Rising Starshoz.
A november 8-10. között megrendezett budapesti Rising Stars koncerteken hat fellépő kap lehetőséget, hogy a hazai közönség előtt is bemutatkozzon a Fesztivál Színházban.
A francia-holland brácsaművész Sào Soulez Larivière szenvedélyes kamarazenész, átiratokat készít, tanít a salzburgi Mozarteumban, és új darabokat mutat be – így például Julia Wolfe amerikai zeneszerző erre az alkalomra készített művét, amely Stravinsky és Sosztakovics darabjai mellett fog megszólalni, Hámos Júlia zongoraművész kíséretében.
CarlosFerreira – Fotó: Jaime Machado
Carlos Ferreira jelenleg a Francia Nemzeti Zenekar első klarinétosa, aki a színpadon egyszerre bizonyítja hangszere és saját előadói sokszínűségét: műsora a francia késő romantikától a jazzes-könnyed 20. századon át egy hazai bemutatóig (Pedro Emanuel Pereira) és egy ősbemutatóig (Lanqing Ding) ível.
Matilda Lloyd trombitaművész debütalbumát a BBC Magazine ötcsillagosra értékelte, lemezfelvételeinél pedig már csak színpadi jelenléte szuggesztívebb. Érzékeny virtuózként programját a késő romantikus és 20. századi francia zene legjavából válogatta össze, amelyben meglepetésként szerepel a fiatal brit zeneszerzőnő, Dani Howard erre az alkalomra komponált műve.
A Quatuor Agate vonósnégyes előadása több szempontból is izgalmasnak ígérkezik: a fiatal előadókkal együtt egy Stradivari és egy Guarneri hangszer is a színpadra érkezik, felcsendül Ligeti Bartók hatására írt I. vonósnégyese, a koncert ősbemutatója pedig a hang természetével bátran kísérletező ukrán zeneszerzőnő, Anna Korsun kompozíciója lesz.
A 25 éves luxemburgi Benjamin Kruithof csellójátékát megszámlálhatatlanul sok elismeréssel tüntették ki az évek során, első lemezét például az OPUS KLASSIK 2022 díjára négy kategóriában is jelölték. Érzékeny játékának méltó kísérete lesz az örmény zongorista, Zhora Sargsyan, akivel Beethoven és Britten művei mellett a nemzetközi hírnévnek örvendő Sally Beamish darabját mutatják be a hazai közönségnek.
Lukas Sternath zongorista nemcsak tökéletes példája a sorozatban bemutatkozó feltörekvő csillagoknak – hiszen az utóbbi években fölényesen nyerte el a legrangosabb zenei versenyek fődíjait –, hanem igazolása is a sorozat létjogosultságának: mestere, Igor Levit ugyanis maga is rising starként mutatkozott be tizenegy évvel ezelőtt. Liszt és Schumann művei mellett az elsősorban hegedűművészként hírnevet szerző Patricia Kopatchinskaja három zongoradarabját szólaltatja meg.
A sorozatról, a fellépőkről és az elhangzó darabokról az alábbi oldalon olvashat bővebben: https://mupa.hu/programok/rising-stars-2024
Jövőre sem lesz hiány világsztárokban – Íme a Müpa 2025-ös programja | 2024. szeptember 27.
A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall, Riccardo Chailly és a legendás Bécsi Filharmonikusok mellett a jazz és a könnyűzene legjava – Maria Schneider, Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade – és a műfajok hazai képviselői is szép számmal megfordulnak majd a Müpában az új évben.
Az elmúlt tizenkilenc évben a világ szinte minden jelentős zenekara és karmestere megfordult már a Müpában, és nem lesz ez másként a jubileumi huszadikban sem, hiszen szinte egymásnak adják majd a színpadot a zenekarok, a karmesteri pálcát a dirigensek. Riccardo Chailly vezényletével és izgalmas műsorral érkezik a milánói Filarmonica della Scala: többek közt Luciano Berio nagyzenekarral ritkán hallható darabja is elhangzik, napjaink egyik legkiválóbb gordonkaművésze, Gautier Capuçon hangszerén pedig Dvořák népszerű csellóversenye csendül fel. Szintén Dvořáktól választott az Európa egyik legrégebbi együttesét, a Lipcsei Gewandhaus Zenekarát vezető Andris Nelsons, mégpedig a koncerttermekben kuriózumnak számító Aranyrokkát. Korunk egyik legfelvillanyozóbb karmestere, a brit Thomas Adès Haydn A-dúr szimfóniája és Janáček méltatlanul mellőzött rapszódiája mellett három kortárs művet, köztük saját szerzeményét is műsorra tűzi a bővebb bemutatásra nem szoruló Bécsi Filharmonikusokkal közös koncertjén.
Riccardo Chailly és a Filharmonica della Scala
Fotó: Nagy Attila, Müpa
Az idén az év zenekarának járó Opus Klassik díjat is elnyerő Brémai Német Kamarafilharmónia, élén az észt–amerikai Paavo Järvival, Beethoven- és Schubert-művekkel, Janine Jansen személyében pedig egy világsztár szólistával tér vissza a Müpába. Először hallhatják a magyar nézők egy teljes oratórium, Händel Jephtájának főszerepében a lenyűgöző koloratúr-mezzoszopránt, Joyce DiDonatót, akinek kiváló énekesek és a népszerű olasz régizenei együttes, a Il Pomo d’Oro lesznek partnerei. Itt volt az első évadban, és itt lesz a huszadikban is a régizenejátszás egyik legjelentősebb képviselője, Jordi Savall. A katalán karmester igazi különlegességgel, Mozart befejezetlenül maradt c-moll miséjének új, kiegészített változatával készül.
Joyce DiDonato
Nyolcvanadik születésnapját ünneplő turnéjának keretében érkezik a Régizene Fesztiválra a műfaj másik kiemelkedő alakja, William Christie, aki a jeles alkalomból egy felejthetetlen estével ajándékozza meg a hazai közönséget. Mindenképp érdemes lesz megtekinteni a fesztivál visszatérő vendége, a Le Poème Harmonique Barokk karneválját is, hiszen a tizenkét éve töretlen sikerrel futó est igazi összművészeti produkció, amelyben a zene mellett tánc- és újcirkuszi elemek is megjelennek. Az előadás ráadásul kifejezetten gyerekekre adaptált, egy órába sűrített családi változatban is látható lesz.
Az évad művésze, Kelemen Barnabás régi barátjával és muzsikustársával, a klarinétvirtuóz Andreas Ottensamerrel lép színpadra, de a koncerten a Kelemen művészdinasztia egyik ifjabb tagja, Gáspár is szerepet kap majd. Az orgonarajongóknak is tartogat csemegét az új év, mégpedig a francia Olivier Latry és szintén orgonista felesége, Shin-Young Lee közös koncertjét, amelyen a fenséges orgonamuzsika mellé a mozambiki Idio Chichava és a francia Benjamin Millepied jóvoltából balettprodukció társul.
Budapest Bár
Fotó: Erdélyi Gábor
Az igencsak erős komolyzenei kínálat mellől 2025-ben sem maradnak el a könnyedebb műfajok. A szemfülesek már több zenekar turnéjának programjában is felfedezhették a Müpát mint helyszínt: a bécsi downtempo színtér legfontosabb párosa, Kruder & Dorfmeister valamint Ólafur Arnalds és Janus Rasmussen izlandi elektronikus zenei duója, a Kiasmos müpás koncertjének dátumát is sokan bevésték már a naptárjukba. Budapesten indítja BURN Tour 25 címre keresztelt turnéját Lisa Gerrard és a Dead Can Dance turnébillentyűse, Jules Maxwell, a rendkívül sokoldalú IAMYANK pedig harmadik nagylemezét mutatja be a Fesztivál Színházban. A Budapest Bár a régi idők pesti hangulatát hozza el, a nyárindító Hey, June! fellépői közt pedig megtaláljuk Halász Kolost, azaz Co Lee-t, a Konyhát, a Boggie és Petruska kettőséből született HUNCLORIQUE produkciót, de itt lesz Mehringer Marci és együttese is.
David Bowie utolsó társszerzője, az avantgárd nagyzenekari jazz megújítója, Maria Schneider 2022-es meghiúsult koncertje után végre tényleg érkezik Budapestre, ráadásul a kiváló zenészekből álló Oslo Jazz Ensemble kíséretében. A tavaly elhunyt jazzlegenda, Wayne Shorter öröksége előtt tisztelegnek egykori kvartettjének tagjai, Danilo Pérez, John Patitucci és Brian Blade. A trióvá fogyatkozott formációhoz Ravi Coltrane csatlakozik néhány szám erejéig. 2025-ben a trombita kerül a Jazztavasz fókuszába: itt lesz a nem kevesebb mint tizenegy Grammy-díjjal büszkélkedő Philip Lassiter, fotóművészete után zenei tehetségét is megmutatja Till Brönner, a záróesten pedig először hallhatjuk Magyarországon a jazztrombitások jövő generációját képviselő Theo Crokert. Természetesen a színtér hazai szereplői is szép számmal képviseltetik magukat: a Jazz Showcase napközben ismét a műfaj feltörekvő ifjú tehetségeinek ad lehetőséget, esténként pedig már befutott jazzistákat hallhat a közönség, míg a Jazzműhely sorozatban Oláh Krisztián a negyedik lemezét mutatja be, Tony Lakatos pedig koreai zenésztársakkal muzsikál együtt.
Philip Lassiter
Fotó: Bas Duking
Jövőre is igazi sztárparádé ünnepli a népzene és a világzene műfaját A népzene ünnepén, Palya Bea a kameruni Irma személyében ismét egy külföldi pályatársát invitálja a színpadra a Selymeim sorozat következő dátumán, de itt lesz Maliból a 2017 legjobb világzenei lemezét jegyző Trio Da Kali is, és a remény dalait hozza el ezeréves perzsa hagyományokra épülő estjén a Magyarországon eddig még nem járó kanadai együttes, a Constantinople köré épült izgalmas formáció.
Újabb rajzfilmekkel folytatódik a Müpa Filmklub magyar animációt ünneplő sorozata: mások mellett Dargay Attila, Ternovszky Béla, Csupó Gábor és Jankovics Marcell remekeit láthatják a filmrajongók. Az irodalom kedvelői a Literárium sorozatban Kemény Lili, Bereményi Géza, Kun Árpád és Nádasdy Ádám műveivel ismerkedhetnek meg közelebbről, míg a Vers-esteken Vajda János, Szilágyi Domokos és Hervay Gizella költészete kerül fókuszba. De visszatérnek a közkedvelt táncprodukciók is: a kortárs balettet Győr, Pécs, Szeged és Székesfehérvár társulatai képviselik, míg a néptánc hagyományait a Duna Művészegyüttes, a Magyar Állami Népi Együttes és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészei hozzák el. A legkisebbekre is gondoltunk, hiszen a jól ismert foglalkozások mellett folytatódik az európai zeneszerzőket játékosan bemutató Európa ízei koncertsorozat, az Operamatinén pedig Szaffi története elevenedik meg Strauss dallamaira.
Az újonnan bejelentett előadásokra ezúttal is a Müpa+ hűségprogram tagjai vásárolhatnak elsőként jegyet: platina szinten október 1-jén, arany szinten október 2-án 10 órától, ezüst szinten pedig 14 órától veszi kezdetét az elővásárlási időszak. A hűségprogram alapszinten lévő tagjai, valamint a nagyközönség számára október 3-án 10 órától nyílik meg a lehetőség, hogy jegyet váltsanak az új előadásokra, személyesen a Müpa jegypénztárában, illetve online a www.mupa.hu oldalon.
Saját gyártású online magazinnal és továbbfejlesztett honlappal indítja jubileumi évadát a Müpa | 2024. szeptember 19.
A felhasználói élmény javítása és a jegyvásárlási folyamat optimalizálása mellett a széles programkínálatot fókuszba állító, letisztult dizájn is kiemelt szempont volt az oldal korszerűsítése során. A felfrissített megjelenés mellett egy másik nagy újdonság is várja azokat, akik a mupa.hu oldalra kattintanak: a megújult honlappal együtt Müpa Magazin+ néven vadonatúj online kulturális magazint is indított a huszadik évadát kezdő intézmény.
A Müpa régóta a folytonos megújulás elvét vallja. Nemcsak programszervezésében, de a hétköznapi teendők során is arra törekszik, hogy minden téren a lehető legjobbat nyújtsa a hozzájuk látogatóknak, tegyék azt akár személyesen, akár az online térben. E megújulási folyamat legutóbbi lépése az intézmény weboldalának teljes körű felújítása volt, amely több mint egy évet vett igénybe. A leginkább a mindennapi működésre irányuló technikai fejlesztések áttekinthetőbbé tették az intézmény programjait, illetve leegyszerűsítették a menüpontok közötti navigációt, asztali gépen és mobilon egyaránt. Ennek köszönhetően az intézmény honlapja még az átlagosnál jóval nagyobb forgalom – elővásárlások és kiemelt jegyértékesítési alkalmak – esetén is stabil, gyors és biztonságos működést tud biztosítani. Az új honlapon kiemelt figyelmet kaptak az otthon kényelméből is élvezhető, saját gyártású tartalmak, amelyek mostantól egy helyen, a megújult és napokon belül élesedő Müpa Home égisze alatt lesznek elérhetőek. Az élő koncertközvetítések, podcastepizódok és nyomtatott kiadványok mellett több mint száz új felvétel is felkerült a Müpa hűségprogramjának tagjai számára továbbra is korlátlanul elérhető platformra.
Az újdonságok sora azonban ezen felül is bővült: szeptember 17-én ugyanis elindult a Müpa új online kulturális és lifestyle magazinja is. A Müpa Magazin+ felületén az olvasók nemcsak a Müpa programjaihoz kapcsolódó írásokat és interjúkat olvashatnak, de a hetente többször frissülő oldalon a szórakoztató és edukatív tartalmak mellett a kulturális világ aktuális történéseire reflektáló hírek és tematikus lejátszási listák is megtalálhatóak lesznek. Ráadásul a megújult honlapstruktúrának köszönhetően az online magazinban megjelent tartalmak ezentúl az adott programok oldalán is elérhetőek lesznek, még szélesebb betekintést nyújtva a 2024/25-ös évad előadásaiba, és komplexebbé téve a látogatói élményt.
Európai Hidak 2024 | 2024. szeptember 4.
Világraszóló európai jazz, a Budapesti Fesztiválzenekar Európát áthidaló koncertje és a nyugati hagyományokat afrikaival összeházasító világzenei előadók - a szeptember 16. és 22. között megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.
Szeptemberben elindul a Müpa 2024/25-ös évada, és ezzel együtt újra kinyílik a világ a Komor Marcell utcában. Az évadkezdéshez 2013 óta szorosan hozzátartozik a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös programsorozata, az Európai Hidak, amelynek fókuszában ezúttal a belga főváros áll. Ennek jelképes oka is van, hiszen 2024 nyarán vette át Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Belgiumtól. A két ország közötti kulturális hídon keresztül mind Budapestre, mind Brüsszelbe jelentős művészek egész sora látogat el.
A programsorozat nyitányaként rögtön egy két részből álló koncerten ismerhetjük meg a belga jazz színe-javát, köztük az ország legnagyobb big bandjét, a Brussels Jazz Orchestrát, valamint olyan szólistákat, mint a gitáros Philip Catherine, a trombitás Bert Joris és az énekes David Linx.
Az énekes-gitáros Selah Sue popot, reggae-t, R&B-t és funkot vegyítő dalai nem csak a könnyedebb műfajok rajongóit képesek visszarepíteni a nyári fesztiválszezonba, a belga–marokkói Aïcha Haskal pedig különös színt hoz a programkínálatba arab zenét pszichedelikus elemekkel vegyítő zenekarával, a Gaïshával. Fellép továbbá a kultikus belga art rock zenekarból, a dEUS-ból ismert énekes, Tom Barman, aki ezúttal TaxiWars nevű formációjával látogat a Müpába, a világzene egyik legfontosabb sztárjaként ünnepelt kongói–belga Marie Daulne pedig K.ZIA művésznevet viselő lányával és ZAP MAMA elnevezésű zenekarával érkezik, hogy ízelítőt adjon az afrikai és a nyugati zene fúziójából.
Az Európai Hidak kínálata nem lehetne teljes a társszervező Budapesti Fesztiválzenekar és vezetője, Fischer Iván nélkül. A programsorozat megkoronázásaként szeptember 20. és 22. között három alkalommal lép színpadra a BFZ és az Európai Unió Ifjúsági Zenekara, hogy egy Európát széltében-hosszában bemutató koncerttel kápráztassa el a közönséget. A spanyol tánctól a magyar rapszódiáig ívelő est során Fischer Iván vezényletével olyan művészek lépnek színpadra, mint a BBC Proms közönségét is lenyűgöző Lisztes Jenő cimbalomművész és Diana Tishchenko ukrán hegedűművész. Az est folyamán először hangzik el itthon Fischer Iván saját szerzeménye, a Bach előtt játékosan fejet hajtó Táncszvit.
A zenei programok mellett helyet kapnak a társművészetek is: szeptember 21-én az Előadóteremben a Legújabb testamentum című filmben isten kislányának keserédes történetét ismerhetjük meg, aki épp Belgiumban kutatja fel követőit, a Belgák királya című áldokumentumfilmen keresztül pedig megismerhetjük egy elképzelt belga uralkodó kontinensen át vezető odüsszeiáját.
Az Európai Hidak részletes programja:
https://mupa.hu/programok/europai-hidak-2024
Az Európai Hidak – Budapest – Brüsszel a Müpa és a BFZ közös rendezvénye.
Müpa
A Müpa Magyarország egyik legismertebb kulturális márkája és egyik legmodernebb kulturális intézménye, mely egyedülálló módon fogja össze a különböző művészeti ágakat: helyet ad komoly-, kortárs, könnyű- és világzenének, jazznek, operának, újcirkusznak, táncnak, irodalomnak, filmnek egyaránt. A Müpát 2005-ben azért hívták életre, hogy magas színvonalú, minőségi kulturális eseményeket kínáljon változatos műfajokban. Az intézmény alapvető feladata, hogy a hazai és európai művészeti hagyományok tiszteletben tartásával új irányokat és irányzatokat is bemutasson és közérthetővé tegyen, s az ínyenc és a szélesebb közönség számára is befogadható, magas szintű élményt biztosítson. A Müpa a hazai és nemzetközi élvonalba tartozó művészek előadásain túl új művek létrehozását is kezdeményezi és támogatja. Kiemelt szerepet játszik a nemzetközi kulturális kapcsolatok ápolásában, a hazai kulturális célok megvalósításában, illetve a magyar előadóművészek nemzetközi megismertetésében. Tevékenysége jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a jövő nemzedékének fiataljai is egyre szélesebb körben váljanak tudatos kultúrafogyasztó felnőttekké. Mindezt inspiráló, párbeszédet generáló, kérdéseket felvető művészeti eseményekkel és szolgáltatásokkal, élményre, kreativitásra és interakcióra építő újszerű programok bemutatásával teszi.
Budapesti Fesztiválzenekar
Fischer Iván saját álmát váltotta valóra, amikor 1983-ban Kocsis Zoltánnal együtt megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart. Az együttes a kezdetektől a lehető legigényesebb muzsikálást és a közösség sokoldalú szolgálatát tűzte ki célul.
A BFZ-t a világ tíz legjobb zenekara között tartják számon, 2022-ben a brit Gramophone magazin szavazásán elnyerték „Az év zenekara” díjat. Az együttes a nemzetközi zenei élet olyan fontos helyszínein koncertezik, mint a New York-i Carnegie Hall és Lincoln Center, a bécsi Musikverein vagy a londoni Royal Albert Hall és Barbican Centre. 2013-ban Mahler 1. szimfóniájának felvételéért Grammy-díjra jelölték.
Az együttes innovatív koncertjei világszerte híresek. Az Autizmusbarát Kakaókoncertek, a Titokkoncertek, a fiatal felnőtteket megcélzó Midnight Music, a Concertino sorozat, a hátrányos helyzetű gyerekeket integráló TérTáncKoncert, az ingyenes Közösségi Hét és a Müpával közös szervezésű Európai Hidak fesztivál és zenei maratonok mind egyedülálló programjuk.
Őszköszöntő jazzkoncertek a Müpában | 2024. augusztus 26.
Hagyományaihoz híven idén is pazar jazzprogramokkal kezdi új évadát a Müpa: a JazzTime fesztiválon Jazz Side Story Symphonic címmel Szőke Nikoletta, Gájer Bálint és a Danubia Zenekar ad nagyszabású közös koncertet, Kozma Orsi estjén magyar popdívák dalait élvezheti a közönség, a spanyol multiinstrumentalista, Andrea Motis pedig a Csapó Krisztián Quintettel készül közös produkcióra. De felbukkan a jazz a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa Európai Hidak elnevezésű fesztiválján is, amelynek keretében Budapesten koncertezik mások mellett a Brussels Jazz Orchestra is.
Az új évad és a JazzTime első produkciója mindjárt egy grandiózus, műfajokon és stílusokon átívelő est: a Jazz Side Story 2018-as, első kiadása kétszer töltötte meg csordultig a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet, most pedig még teltebb hangzással jelentkezik a produkció. A koncerten feledhetetlen Bernstein-szerzemények csendülnek fel, a két világszínvonalú énekes, Szőke Nikoletta és Gájer Bálint mellett a hazai jazzélet legkiválóbb muzsikusai és a Danubia Zenekar működik közre Fekete-Kovács Kornél vezetésével.
Kozma Orsi és kvartettje legendás hazai popdívák dalait hozza el a közönségnek Kapitány Annie-tól a Koncz Zsuzsa–Kovács Kati–Zalatnay Sarolta-féle beatkorszak slágerein át a Katona Klári, Bontovics Kati vagy éppen Bódy Magdi nevével fémjelzett időszak legemlékezetesebb darabjaiig. A műsor összeállításában Zöldi Gergely dramaturg segédkezett, és nem titok, hogy vendéget is várnak a színpadra Ember Márk színművész személyében.
A spanyol Andrea Motisnak évek óta csodájára jár a világ, ami nem is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy nem csupán a jazz, de a klasszikus zene, a funk és az elektronika világában is egyformán otthonosan mozog, és amellett, hogy nagyszerűen énekel, még trombitál, szaxofonozik és zenét is szerez. A Müpában a harsonás Csapó Krisztiánnal és hazai jazznagyágyúkból álló zenekarával lép fel, közkedvelt sztenderdeket éppen úgy hallhatunk majd a koncerten, mint vérpezsdítő latin szerzeményeket.
A Brussels Jazz Orchestra az Európai Hidak fesztivál keretében érkezik a Müpába Philip Catherine gitárművész, Bert Joris trombitafenomén és a csodás hangú David Linx társaságában. A brüsszeli jazzélet színe-java bemutatkozik tehát a magyar közönségnek, ám a poposabb dallamok kedvelőinek sem kell bánkódniuk, hiszen az európai dalszerző-előadó színtér egyik kiválósága, a hazánkban is igen népszerű énekes-gitáros, Selah Sue is fellép, csakúgy mint az afropop felől érkező, de neosoulos és jazzes elemekkel is boldogan kísérletező Zap Mama és K.ZIA. Az alternatívabb, rock-punk momentumokkal színesített, jazzimprovizációkban gazdag zenére éhezők a TaxiWars koncertjén merülhetnek el az új évad izgalmaiban.
A JazzTime programjai bővebben: https://mupa.hu/programok/jazztime-2024
Az Európai Hidak teljes programja: https://mupa.hu/programok/europai-hidak-2024