16167_wagner_az_istenek_alkonya_170618_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Wagner: Az istenek alkonya
2017. június 18. vasárnap
14:00 - 20:30
2 szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Müpa saját produkció
BUDAPESTI WAGNER-NAPOK

Wagner

Az istenek alkonya - zenedráma három felvonásban (német nyelvű előadás, magyar szövegvetítéssel)

A világfa-kőris darabokra törve várja a világégés eljövetelét, a sors fonalai menthetetlenül összegabalyodtak. Brünnhildét és Siegfriedet intrikával terelgetik másik férfi, illetve másik nő felé. A cél érdekében Siegfriedet feledést hozó itallal itatják meg. Az elárult, bosszúra szomjazó Brünnhilde csak akkor érti meg, mit történt, amikor az emlékezetét lassan visszanyerő Siegfriedet halálra sebzi Hagen lándzsája. Az ifjú holttestét Brünnhilde a világégés első lángjaiba dobja, majd ő is a tűzbe veti magát. Az istenek és az emberek birodalma megsemmisül. A Rajna kilép medréből, az átok sújtotta gyűrű visszatér eredeti helyére…
Daniel Brenna napjaink minden bizonnyal legfiatalabb Siegfriedje. Már pályája kezdetén fellépett a Müpában, Schönberg Mózes és Áron című operájának egyik címszerepében, majd a Zürichi Operaház produkciójában remekelt. Nagyon hamar utolérte a világhír: 2015 őszén már a Metropolitanben debütál, ahová 2016-ban is visszatér. Ugyanebben az évben, alig néhány héttel a Budapesti Wagner-napok előtt alakítja a félelmet nem ismerő ifjú Wagner-hőst a Washingtoni Nemzeti Opera Francesca Zambello rendezte produkciójában.
Rúni Brattaberg, akit a Müpa közönsége 2013-ban Richard Strauss operájában, A hallgatag asszonyban is megcsodálhatott, igazi wagneri vidéken született: a tetralógia szövegének egyik forrását jelentő Edda-dalok őshazájához közel, a Feröer-szigeteken. A nagyszerű basszus 2009-től Hagen szerepét a Metropolitan Operában formálta meg, ahol azóta Titurelként is fellépett a Parsifalban. Énekelt emellett többek közt a brüsszeli La Monnaie operaházban, a Lausanne-i Operaházban és a párizsi Bastille Opérában.
Kálmán Péter a nemzetközi hírű magyar operaénekesek egyike. Jó néhány évadott töltött a Zürichi Operaház világhírű társulatában, fellépett a Salzburgi Pünkösdi Játékokon és a nyári Salzburgi Ünnepi Játékokon is. Olyan neves karmesterekkel dolgozott együtt, mint Valerij Gergijev, Marc Minkowski, Nikolaus Harnoncourt és Franz Welser-Möst. Egy lemezfelvételre Cecilia Bartoli ajánlotta, így lett Juan Diego Flórez és Ildebrando D'Arcangelo partnere is.
Iréne Theorin Brünnhildeként debütált Koppenhágában, és ebben a szerepben láthatta a közönség Kölnben, Londonban, Pekingben, Berlinben, Drezdában, valamint a Budapesti Wagner-napokon is. A svéd szoprán a tengeren túl 2009-ben lépett először színpadra: a Metropolitan Walkür- és Siegfried-előadásaiban, majd a Washingtoni Nemzeti Operában. A Birgit Nilsson nevével fémjelzett svéd énekes hagyományok folytatójaként ma az egyik legkeresettebb Wagner-énekes.
Gyönyörű, erőteljes, gazdag hangjával a svédmezzoszoprán, Anna Larsson a Claudio Abbado-vezényelte Mahler „Feltámadás”-szimfóniával kezdte nemzetközi karrierjét 1997-ben. Operaénekesként a berlini Unter den Lindenen aratta első nagy sikerét A Rajna kincse Erdájaként, amelyet Daniel Barenboim dirigált. Az eltelt húsz évben Larsson hű maradt mindkét komponistához, Wagner-repertoárját újabb és újabb szerepekkel bővíti.
Pasztircsák Polina két rangos megmérettetésen, az ARD Zenei Versenyen és Genfi Zenei Versenyen tűnt fel. Ma már sorra kapja a meghívásokat a világ különböző pontjairól. A nagy jelentőségű budapesti Richard Strauss-bemutatón a Daphné címszereplőjeként láthattuk, a Magyar Állami Operaházban több produkcióban is részt vesz, valamint visszatérő vendége a Budapesti Wagner-napoknak, de nornát, valamint sellőt énekelt már a Genfi Nagyszínház Ring-előadásában is.

További érdekességek a Wagner-napokról itt.

Rendező: Müpa

Művészeti vezető és vezényel:

Fischer Ádám

Szereplők:

Siegfried Daniel Brenna
Hagen Rúni Brattaberg
Alberich Kálmán Péter
Brünnhilde Iréne Theorin
Gutrune Pasztircsák Polina
Gunther Oliver Zwarg
Waltraute Anna Larsson
Woglinde Wierdl Eszter
Wellgunde Fodor Gabriella
Flosshilde Kálnay Zsófia
1. norna Gál Erika
2. norna Németh Judit
3. norna Pasztircsák Polina

Közreműködők:

a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Pad Zoltán)
Budapesti Stúdió Kórus (karigazgató: Strausz Kálmán)
tánc Csere Zoltán, Gantner István, Szelőczey Dóra, Szent-Ivány Kinga, Katonka Zoltán, Asztalos Dóra, Balkányi Kitti, Vida Gábor, Újvári Milán, Somorjai Judit, Bora Gábor

Alkotók:

játékmester, rendezőasszisztens Polgár Etelka, Gábor Sylvie
díszlettervező, rendező Hartmut Schörghofer
dramaturg Christian Martin Fuchs †
jelmez- és bábterv Corinna Crome
fényterv Andreas Grüter
videó Momme Hinrichs, Torge Møller (fettFilm)
koreográfia Vida Gábor
betanító karmester Kovács János
zenei főmunkatárs Fajger Orsolya
zenei munkatársak Bartal László, Friedrich Suckel, Bartinai Gábor, Richard Lewis
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom