26001_budapesti_wagner_napok_a_rajna_kincse_230615_01.jpg
26001_budapesti_wagner_napok_a_rajna_kincse_230615_05.jpg
komolyzene, opera, színház
Wagner: A Rajna kincse
2023. június 15. csütörtök
16:00 - 18:50
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Müpa saját produkció
BUDAPESTI WAGNER-NAPOK

2023-ban immár tizenöt éve annak, hogy Wagner teljes Ringje első alkalommal került közönség elé a Müpában, s már Hartmut Schörghofer legendás rendezésének felújított változatát is ismerőseként üdvözölheti idén a közönség. A nibelung gyűrűje az emberiség történetének egyik legnagyobb műalkotása, olyan monumentális teljesítmény, amely a Sixtus-kápolna mennyezetfreskójához, az Isteni színjátékhoz vagy a József és testvéreihez hasonlítható: önmagunknak tartozunk azzal, hogy időről időre találkozzunk vele.

A Rajna kincse bevezetés a történetfolyamatba, az alapkonfliktus megjelenítése. Megtapasztaljuk az ősállapot békéjét, és szemünk előtt követik el az ősbűnt, mely elindítja a pusztuláshoz vezető eseményláncolatot. Újra és újra megsejtjük, hogy a mítosz nem istenekről, óriásokról, törpékről, hanem rólunk szól; a játékos és félelmetes mese nem egy sohasem volt világot ábrázol, hanem a miénket. Az első este előtt érdemes megismerkedni a Budapesti Wagner-napok művészeti vezetője, a zenedrámákat vezénylő Fischer Ádám koncepciójával, mely szerint a Wagner-napok „legfontosabb célkitűzése olyan előadói stílust kiépíteni, amely megfelel Wagner eredeti elképzeléseinek. Számára a drámai kifejezés, az intenzív szövegejtés volt a legfontosabb; ő nem hagyományos értelemben vett éneklést, hanem énekbeszédet (Sprechgesang) várt el a szereplőktől. A Sprechgesanggal és a Gesamtkunstwerkkel: a szöveg, a zene és a színpadi cselekmény összművészeti egységével új műfajt teremtett. Arra törekszünk, hogy előadásaink minél inkább megfeleljenek Wagner víziójának. Meggyőződésünk szerint csak így lehetséges, hogy a wagneri életművet izgalmas, lebilincselő és mindenki számára érthető módon mutassuk be." A Rajna kincse közreműködői közül kiemelhetjük a Wotant megszemélyesítő osztrák basszbariton, Günther Groissböck nevét, akivel a 2022-es Rienzi előadáson is találkozhatott a közönség, a további szereplők közül pedig régi kedvenc a Logét alakító Christian Franz, Mimét pedig 2015-ös nagy sikerű bemutatkozása után ismét Jürgen Sacher formálja meg.

Rendező: Müpa

Művészeti vezető és vezényel:

Fischer Ádám

Közreműködők:

a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara
tánc Asztalos Dóra
Csere Zoltán
Eller Gusztáv
Feledi János
Fehér Laura
Gulyás Anna
Horváth István
Katonka Zoltán
Kelemen Krisztián
Tóth Brigitta
Újvári Milán
Vida Gábor
gyermektáncos Katonka Milos

Szereplők:

Wotan Günther Groissböck
Donner Haja Zsolt
Froh Pataky Dániel
Loge Christian Franz
Fricka Schöck Atala
Freia Horti Lilla
Erda Gál Erika
Alberich Kálmán Péter
Mime Jürgen Sacher
Fasolt Bretz Gábor
Fafner Lukasz Konieczny
Woglinde Sáfár Orsolya
Wellgunde Fodor Gabriella
Flosshilde Kálnay Zsófia

Alkotók:

Dramaturg Christian Martin Fuchs †, Dr. Christian Baier
Jelmez- és bábterv Corinna Chrome
Fény Vajda Máté
Koreográfus Vida Gábor
Koreográfus-asszisztens Asztalos Dóra
Játékmester Polgár Etelka
Rendező Hartmut Schörghofer
Zenei munkatársak Bartal László
Bartinai Gábor
Bizják Dóra
Kovács Brigitta
Rajna Martin
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom