Wagner
A Rajna kincse - zenedráma négy képben (német nyelvű előadás, magyar és német szövegvetítéssel)
A Fischer Ádám művészeti vezetésével, nemzetközi alkotógárda közreműködésével 2006 óta megrendezett Budapesti Wagner-napok valódi sikertörténet. Az első években A nibelung gyűrűje tetralógia egy-egy operájával bővült a repertoár, így ma már a teljes Ring látható, egymást követő napokon, Richard Wagner elképzeléseinek megfelelően. A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem különösen alkalmas a pszichologizáló, kamarazenei fogantatású interpretáció megvalósítására, fogalmazott a korszakos remekművel kapcsolatban Fischer Ádám, aki szándékosan tervezett egyedi, a Müpa adottságait maximálisan kiaknázó Ring-produkciót. Ebben a koncerttermi, félig szcenírozott előadásban a mimika például sokkal jobban érvényesül, mint egy hagyományos operaházban, valamint az akusztika is jobban kidomborítja a varázslatos Wagner-hangzás jellegzetességeit. Wagner zenedrámája olyan összművészeti alkotás, amely komplex élményt nyújt a hallgatónak zene, látvány, költészet, színművészet és mozgás egységét hirdetve.
Nyári Zoltán kiváló színészi alakításaival és gyönyörű, hajlékony tenor hangjával énekelte végig az operairodalom főbb szerepeit. Művészetének különlegessége, hogy minden műfajban és szerepkörben otthonoson mozog. Christian Franz napjaink egyik legkeresettebb Wagner-énekese, aki a Bayreuthi Ünnepi Játékokon eddig nyolc produkcióban lépett színpadra, számos Wagner-címszerepet alakított, például Parsifalt, Trisztánt, Siegfriedet, utóbbit a New York-i Metropolitan színpadán is.
Szabóki Tünde, aki 2009 óta rendszeres vendége a Wagner-napoknak, kivételesen sokoldalú képzettsége révén keresett énekes, legyen szó operáról, oratóriumról vagy dalról. Schöck Atala együtt dolgozott már olyan karmesterekkel, mint Pierre Boulez, Daniele Gatti és Philippe Jordan. 2004 óta nyolc alkalommal énekelt a Bayreuthi Ünnepi Játékokon, a Müpában a kezdetek óta a Wagner-napok közreműködője. Gál Erika 2001-ben énekelte először a földistennő, Erda mély hangfekvésű szerepét, elnyerve a Wagner Társaság ösztöndíját, s ennek köszönhetően Bayreuthba, a Wagner-zene fellegvárába is ellátogathatott.
Gerhard Siegel a bécsi Staatsoper tagja, egyik fő alakítása Mime A Rajna kincsében. Ezt a szerepet énekelte a New York-i Metropolitanben, a Bayreuthi Ünnepi Játékokon, a londoni Covent Gardenben, valamint Tokióban is. Walter Fink, a Bécsi Staatsoper rangos „Kammersänger” címének birtokosa a neves dalszínházban eddig mintegy hetven szerepet alakított hatszázötven előadásban. Bretz Gábor még csak a negyvenes évei elején jár, de már a világ számos vezető operaházában színpadra lépett (milánói Scala, londoni Covent Garden, New York-i Metropolitan, Bécsi és Hamburgi Staatsoper), s olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Esa-Pekka Salonen és Philippe Jordan. A dán bariton, Johan Reuter 1996 óta a Dán Nemzeti Opera tagja, 2010-ben a Bayreuthi Ünnepi Játékok Rajna kincse-előadásának főistenét, Wotant alakította. Szerepelt már többek közt Franz Welser-Möst, Valerij Gergijev, Zubin Mehta, Marek Janowski és Kent Nagano vezette produkciókban. Haja Zsolt a 2006-os szegedi Simándy József Énekverseny győztese. Egy évvel később megnyerte a Ferruccio Tagliavini Nemzetközi Énekversenyt is, újabb egy évvel később pedig különdíjat kapott a bécsi Hans Gabor Belvedere Énekversenyen. Kálmán Péter Pauk Annánál kezdett énekelni, tanulmányait a New York-i Manhattan School of Musicban Carelli Gábornál, Magyarországon pedig Mircea Breazunál folytatta. 1997-től a Zürichi Nemzetközi Operastúdió, majd 1998-tól a Zürichi Operaház szólistájaként hét évadon át dolgozott olyan karmesterekkel, mint Christoph von Dohnányi, Fischer Ádám, Valerij Gergijev, Stephan Soltesz és Franz Welser-Möst. Fontosabb zürichi szerepei: Silvano (Az álarcosbál), Belcore (Szerelmi bájital), Angelotti (Tosca), Papageno (A varázsfuvola). A világ számos országában vendégszerepelt.
További érdekességek a Wagner-napokról itt.
Rendező: Müpa
Művészeti vezető és vezényel:
Szereplők:
Közreműködők:
Alkotók:
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.