28687_pannon_filharmonikusok_sorok_kozott_240322_01.jpg
28687_pannon_filharmonikusok_sorok_kozott_240322_02.jpg
komolyzene, opera, színház
Sorok között
2024. március 22. péntek
19:30 - 21:30
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Janáček

Sinfonietta

Glazunov

Esz-dúr szaxofonverseny, op. 109

SZÜNET

Sosztakovics

XII. (d-moll; „Az 1917. év”) szimfónia, op. 112

Egy cseh és két orosz zeneszerző. Egy csehszlovák hadseregnek írott mű, egy habkönnyű szaxofonverseny és egy szimfónia, amely a szocialista forradalom dicsőségét hirdeti. Elvileg csupa optimista darab, melyek közül kettőt a korabeli ideológiák kötelező és erőltetett hivatalos lelkesedése ihletett. De valóban csak ennyiről van szó? Vagy van valami a sorok között? Kritikai él? Emberi sorsok? Remények és csalódások? Cenzúrát kijátszó, közönséggel cinkosan összekacsintó üzenet? A hangversenyen kiderül.

Janáček Sinfoniettája 1926-ban készült, programja szerint „a kortárs, szabad ember lelki szépségét és örömét festi le, erejét és bátorságát a győzelemért folytatott harcra”. Janáček valójában korábbi fanfárjait dolgozta át egy új műbe és látta el aktuális programmal. Glazunov Szaxofonversenye 1934-ben, kései, párizsi korszakában született egy szinte kényszerítő felkérésre, és bár Glazunov zenéje már a századfordulón is ódivatúnak számított, ez a műve egycsapásra a szaxofonirodalom fontos darabjává vált. Sosztakovics a harmincas évek végén kezdett el dolgozni egy Lenint dicsőítő művön, de ezt a munkát a háború és a német hadsereg érkezése félbeszakította. Az ötvenes évek végén újra jelezte, hogy méltó művel szeretne megemlékezni Lenin születésének kilencvenedik évfordulójáról, de a kompozíció végül csak egy év csúszással, 1961-re készült el. A szimfónia programja szerint az 1917-es évet, a forradalom eseményeit veszi sorra – és mindazt, ami néhány évtized távlatából egy szovjet embernek erről eszébe jut.

Rendező: Pannon Filharmonikusok

Vezényel:

Héja Domonkos

Közreműködők:

szaxofon Valentine Michaud
Pannon Filharmonikusok
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok