19135_budapesti_fesztivalzenekar_200924_01.jpg
19135_budapesti_fesztivalzenekar_200924_02.jpg
19135_budapesti_fesztivalzenekar_200924_03.jpg
komolyzene, opera, színház
Budapesti Fesztiválzenekar
Haydn, Britten, MacMillan
2020. szeptember 24. csütörtök
17:45 - 19:45
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Európai Hidak 2020 - Egyesült Királyság

Haydn

Induló a walesi herceg tiszteletére, Hob. VIII:3

Britten

Simple Symphony

Britten

Szerenád tenor hangra, kürtre és vonósokra, op. 31

szünet

James MacMillan

Cumnock Fair

Haydn

D-dúr („Londoni”) szimfónia, Hob. I:104

Haydn, Britten és MacMillan művein keresztül Anglia, Wales és Skócia hangjai szólalnak meg. A Londonban óriási tiszteletnek örvendő Haydn a walesi herceg tiszteletére komponálta indulóját. Britten operája a tengerről mesél, a Szerenád neves angol költők verseire íródott. James MacMillan műve a skót népi táncok világát idézi, Haydn legutolsó szimfóniája pedig Londonban született, onnan kapta a nevét is.

A hangversenyt Haydn ünnepi fanfárja nyitja, mellyel 1792-ben elkápráztatta az uralkodói családot. Lényegesen más hangulatot tükröz Britten két műve. Az 1945-ben befejezett Peter Grimes Purcell Dido és Aeneasa után az első világhírnévre törő angol opera. A kis angol falu mogorva halászát bemutató tragikus történet egyik főszereplője maga a tenger. A máskor csak jelenetváltásra szolgáló közjátékok itt érzéseket, feszültséget fejeznek ki. A Szerenád egy másik csodált, ugyanakkor félt toposzt, az éjszakát járja körül.
A koncert legfiatalabb darabja az 1999-ben bemutatott Cumnock Fair, melynek címe egy élénk skót páros táncra utal. A zongorára és vonóskarra írt darab archaizáló, mégis félreérthetetlenül mai zene.
„Az új D-dúr szimfónia az utolsó, amit Anglia számára komponáltam” - írta Haydn 1795-ben, és talán már azt is sejtette, hogy ez lesz élete utolsó, összegző szimfóniája. Az első tétel lassú bevezetésének és gyors főrészének összekapcsolása, a letisztult középső tételek és a horvát népdalt dudakísérettel feldolgozó finálé méltó befejezése az életmű legfontosabb szeletének.

Kedves Közönségünk! Fokozott biztonsági előírásaink miatt koncertünkön Benjamin Britten Négy tengeri közjáték című műve helyett a kisebb apparátusú Simple Symphony című darabot adjuk elő. Megértésüket köszönjük!

Rendező: Budapesti Fesztiválzenekar, Müpa

Vezényel:

Fischer Iván

Közreműködők:

tenor Andrew Staples
kürt Szőke Zoltán
zongora Báll Dávid
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom