10725_budapesti_fesztivalzenekar_150911_02.jpg
10725_budapesti_fesztivalzenekar_150911_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Budapesti Fesztiválzenekar
2015. szeptember 12. szombat
13:30 - 16:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Bridging Europe - Európai Hidak: 2015 Ausztria

Wolf

Anakreón sírja

Wolf

Gondold meg, ó lélek!

Wolf

Ima

Wolf

Weyla dala

Wolf

A hárfás, Nr. 1

Wolf

Szív, ne csüggedj!

szünet

Mahler

VII. (e-moll) szimfónia

Hugo Wolf és Gustav Mahler ugyanabban az évben, 1860-ban született. Egy időben tanultak Bécsben, pályájuk keresztezte is egymást, a legtöbb vonatkozásban mégis tökéletes ellentétei voltak egymásnak. „A hízelgőnek szánt elismerés, miszerint »dalszerző« lennék, lelkem legmélyén elszomorít - olvasható Wolf egyik levelében. - Hiszen ez nem más, mint szemrehányás, hogy csak dalokat komponálok, és egyetlen más műfajhoz sem értek.” Bármilyen bántónak érezte is Wolf a kategorizálást, a „dalszerző” meghatározás pontosan leírja zeneszerzői életművét. Élete során, amely 1903-ban, egy bécsi elmegyógyintézetben ért véget, háromszáznál is több dalt komponált, ezek közül huszonnégy maradt ránk befejezett zenekari kísérettel.
VII. szimfóniáját Mahler egy levelében „a legjobb, túlnyomórészt derűs hangvételű” műveként jellemezte. Ez a jellemzés azonban csak a darab utolsó két tételére, az Andante amorosóra és a szimfóniát záró, grandiózus Rondó-fináléra áll. A VII. szimfónia 1904-1905-ben keletkezett; Mahler 1904 nyarán írta a mű két varázsos „Nachtmusik” tételét, a másodikat és a negyediket, a másik három tétel pedig a következő nyár termése volt. 1910-ben feleségéhez, Almához írott levelében felelevenítette a komponálás körülményeit. Kínlódva sem volt képes írni, és már-már feladta, amikor egyszer csónakba szállt, és az első evezőcsapásokra eszébe jutott az első tétel témája, vagy inkább ritmusa, majd alig négy hét leforgása alatt elkészült a teljes szimfóniával.

Rendező: Budapesti Fesztiválzenekar, Müpa

Vezényel:

Fischer Iván

Közreműködik:

bariton Roman Trekel
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom