Henry James kísértethistóriája, A csavar fordul egyet a 19. század végének egyik legtöbbet elemzett, legizgalmasabb kérdéseket felvető írása. Egyes olvasói szerint hátborzongató horror, mások viszont lélektani thrillerként értelmezik, amelyben a szellemek csupán a szereplők elméjében léteznek. A kisregény nyomán keletkezett Britten-opera szeptemberi bemutatójának karmester-rendezője, Fischer Iván szerint épp ez a kétértelműség a történet legfontosabb eleme. „Buborékokban élünk. Igyekezeteink, hogy ráleljünk az objektív igazságra, kétértelműek maradnak, attól függően, hogy melyik buborékban olvassák őket”.
Henry James mesterműve 1898-as megjelenése óta számos alkotót megihletett. Több tucat parafrázisa, színpadi és filmes adaptációja látott napvilágot, és a mai napig bukkannak fel újabb és újabb feldolgozásai - legutóbb például a népszerű Netflix-sorozatban, A Bly-udvarház szellemében.
A Britten-opera szeptember 10-i előadása előtti beszélgetésen két kortárs író, a Dragomán György-Szabó T. Anna házaspár igyekszik közösen megfejteni J. Győri László irodalomtörténész segítségével, hogy mi is lehet A csavar fordul egyet ma sem szűnő hatásának titka.
A beszélgetésre az Előadóteremben kerül sor, belépés a honlapunkon való regisztráció után, a szeptember 9-i vagy a szeptember 10-i operaelőadásra érvényes jeggyel lehetséges.
Rendező: Budapesti Fesztiválzenekar, Müpa
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.