19250_hommage_a_maria_callas_170516_03.jpg
irodalom, film, kiállítás
Hommage à Maria Callas (1923 - 1977)
2017. május 18. csütörtök
2017. május 21.
Zászlótér
Müpa saját produkció

Némedi Csaba Puritánok-rendezésében, a librettó tartalmát mintegy kiegészítve, „színház a színházban” elemként Maria Callas szelleme is megidéződik a Müpa színpadán. Azzal a szándékkal, hogy 2017-ben, a Maria Callas-emlékévben, negyven évvel a legendás görög származású primadonna assoluta halála után is meghajoljunk művészete és művészi hagyatéka előtt.
Míg a Bellini-opera ősbemutatójának időszakában a primadonnák a szerepköri határokat figyelmen kívül hagyva gyakorlatilag a teljes operarepertoárt énekelték (lírai, drámai, koloratúr és több esetben akár mezzoszoprán vagy alt szerepeket is!), a 20. század első évtizedeiben nemcsak Elvira szerepe, hanem a belcanto-korszak legtöbb koloratúrkészséget igénylő (magas fekvésű) női főszerepe is a lírai koloratúrszopránok, sőt koloratúrszubrettek hatáskörébe került. Ez a folyamat, amely az adott szólamokat számos esetben pusztán „gégeakrobatikaként” kezelte, egészen a múlt század közepéig visszafordíthatatlannak tűnt. Maria Callas megjelenésével vette kezdetét az az új interpretációs mozgalom, amely lehetővé tette a teljes belcanto-repertoár újraélesztését és széles körű rehabilitációját. Maria Callas nemcsak visszahódította az említett repertoárt a dúsabb, volumenben, drámai (átütő)erőben és kifejezési eszközökben egyaránt gazdagabb hangok számára, hanem valódi katalizátorként azt a belcanto-reneszánsznak nevezhető folyamatot is útjára indította, amely napjainkig tart. Mindennek következtében a vokális perfekció mellett a komplex színpadi kifejezésre és szuggesztív szerepformálásra is megfelelő hangsúly került és kerül.
A Callas-féle belcanto-reformok felelőssége, súlya és árnyéka azonban sok esetben teherként nehezedik az utókor énekművészeinek vállára. Intendánsok, ügynökségek sokasága és a publikum jelentős része mindmáig lázasan keresi az „új Callast”. Pedig Maria Callas erre nem tanít bennünket. Hogy mire tanít, az kiderül az előadásból.

Rendező: Müpa

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok