21410_pannon_filharmonikusok_200131_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Pannon Filharmonikusok
Négy az egyben
2020. január 31. péntek
18:30 - 20:30
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Sibelius

En Saga (Legenda) - szimfonikus költemény, op. 9

Schumann

Versenymű négy kürtre és zenekarra, op. 86

szünet

Brahms-Schönberg

g-moll zongoranégyes, op. 25

Miért négy és miért egy, amikor három szerző három különböző műfajú darabja szólal meg? A Brahms-művet átdolgozó Schönberggel együtt mégis négy komponistát hallhat a közönség egy koncerten, négy szólóhangszert egy versenyműben, és egy zongoranégyesből keletkezett zenekari darabot. A Pannon Filharmonikusok hangversenye a fantáziát mozgatja meg minden tekintetben.

Elsőként Jean Sibelius Legendája csendül fel - a népszerű szimfonikus költemény konkrét programjával a szerző egész életében adós maradt, a közönség fantáziájára bízta az értelmezést. A zene tehát csak keret: nagyszabású, veretes, epikus keret egy helyben születő történethez, amelyet még nem ismerünk.
Az északi legenda után a német romantika mesevilágát fedezheti fel a közönség Robert Schumann négy kürtre és zenekarra írt versenyművében. Négy kürtöt gyakran hallhatunk zenekarban, de szólistaként igen ritkán. A német romantikusok zenéjében a kürt egyszerre jeleníti meg a hősi karaktert, a szabadságvágyat, vagy éppen a természetközeli ember líraiságát. És valóban, a hősiesség és vitalitás mellett a bensőséges románc is helyet kap ebben a zenében.
A sort Schumann ifjú barátja és tisztelője, Johannes Brahms zárja. A fiatal Brahms ugyan eredetileg zongorára, hegedűre, brácsára és gordonkára írta a nagy formátumú négytételes művet, de nagyszabású, komplex gondolkodását itt sem tudta háttérbe szorítani, így a mű négy hangszerre fogalmazott szimfónia lett. Ezt aknázta ki később Arnold Schönberg, aki nagyzenekari művé hangszerelte a g-moll zongoranégyest. A mű másik érdekessége, hogy a német romantika stílusvilágát képviselő darab zárótételébe egy Rondo alla Zingarese (cigány rondó) került: a közönség így ördögien virtuóz finálénak lesz tanúja!

Rendező: Pannon Filharmonikusok

Vezényel:

Bogányi Tibor

Közreműködik:

kürt Zempléni Szabolcs, Varga Ferenc, Borbíró Máté, Pétersz Árpád
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok