22762_mesterek_es_tanitvanyok_191127_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Mesterek és tanítványok
2019. november 27. szerda
18:30 - 21:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Liszt

Orfeusz

Liszt

Rosario (Rózsafüzér 1-3.)

Liszt

B-A-C-H prelúdium és fúga (2. változat)

A zenetörténet egyik legizgalmasabb területe a zeneszerzők egymással való kapcsolata. Ki kire hatott, ki kit tanított? - érdekes kérdések, mert a válaszok a művekről és a bennük körvonalazódó gondolkodásmód eredetéről árulnak el információkat. Ezen a hangversenyen a zeneszerzők láncot alkotnak egymás mestereiként: „A” hatott „B”-re, „B” tanította „C”-t.

„A” természetesen Johannes Brahms, a 19. század hagyományhű irányzatának képviselője, aki Liszttel és Wagnerrel ellentétben nem a radikális formai újítások mestere volt, hanem a klasszikus formák keretében juttatta kifejezésre a romantikára oly jellemző érzelmi és indulati tartalmakat. Ez a kettősség jellemzi 1883-ban keletkezett F-dúr szimfóniáját is, melyet sokan a zeneszerző „Eroicájának” tartanak. Brahms stílusa és világképe erősen hatott a német Hans Koesslerre, aki huszonkilenc éves korától, 1882-től jelentős befolyást gyakorolt a magyar zenekultúra alakulására: a budapesti Zeneakadémia zeneszerzéstanáraként olyan alkotóknak volt mestere, mint Bartók, Kodály, Weiner, Kálmán Imre és Jacobi Viktor. Műveit manapság ritkán játsszák, ezért is hézagpótló alkalom, hogy ezúttal meghallgathatjuk Szimfonikus variációit.
Dohnányi Ernő is Koessler növendékei közé tartozott, de rá Brahms közvetlenül is hatott, ezt jelzi, hogy első művét, a c-moll zongoraötöst - Koessler közbenjárásának köszönhetően - Brahms is meghallgatta Bécsben, és ezt mondta róla: „Magam sem tudtam volna jobban megírni”. A koncerten felcsendülő Stabat Mater már Dohnányi kései alkotóperiódusának termése: 1953-ban keletkezett, a zeneszerző életének alkonyán, az amerikai emigráció időszakában.

Rendező: Nemzeti Filharmonikusok

Vezényel:

Hamar Zsolt

Közreműködők:

szoprán Kristófi Ágnes
mezzoszoprán Nagy Bernadett
alt Müller Beáta
Magyar Állami Operaház Gyermekkara (vezető karnagy: Hajzer Nikolett)
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok