22321_handel_alexander_balus_200307_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Händel: Alexander Balus - magyarországi bemutató
2020. március 7. szombat
18:00 - 21:00
egy szünettel
Fesztivál Színház
Müpa saját produkció
Régizene Fesztivál

Vezényel:

Németh Pál

Közreműködők:

Savaria Barokk Zenekar
Kodály Kórus Debrecen
Alexander Balus Bakos Kornélia
Cleopatra Jónás Krisztina
Aspasia Ducza Nóra
Jonathan Biri Gergely
Ptolomee Jekl László
Courtier Najbauer Lóránt

Händel

Alexander Balus, HWV 65

Különös arra gondolni, hogy Georg Friedrich Händelnek akad olyan műve - ráadásul a jelentős alkotások egyike -, amely mindeddig nem szólalt meg magyar hangversenyteremben. Aki azonban tudja, milyen megismerhetetlenül gazdag a zeneszerző oratóriumtermése, talán nem tartja ezt olyan meglepőnek.

Kik azok a szeleukidák? Ők voltak a lakói annak az ókori birodalomnak, amely magában foglalta a Nagy Sándor által meghódított ázsiai területek jelentős hányadát: Szíriát, Mezopotámiát, a Perzsa Birodalmat és Kis-Ázsiát. A Szeleukida Birodalom uralkodóinak egyike volt Alexandrosz Balasz, aki i. e. 150 és 145 között uralkodott. Az ő életét dolgozza fel Händel 1747 nyarán komponált és 1748 márciusában, Londonban bemutatott Alexander Balus című, háromfelvonásos oratóriuma, amelyet a hatvankét éves zeneszerző Thomas Morell szövegére írt. Morell - aki ezen a művön kívül még hat másik Händel-oratórium, köztük a Júdás Makkabeus szövegének szerzője is volt - a Makkabeusok I. könyvét használta munkája forrásaként. Röviden összefoglalva szerelem, cselszövés és harcok alkotják a tragikus végű oratórium témáját.
A művet megszólaltató Savaria Barokk Zenekart a fuvolaművész és karmester Németh Pál, a magyarországi historikus régizene-játék egyik úttörője alapította a 17-18. század zenéjének bemutatása céljából. A címszereplő mezzoszoprán, Bakos Kornélia a Budapesti Kamaraopera előadásain kívül a Budapesti Wagner-napok produkcióiban is közönség elé lépett már. A Cleopatra szólamát megformáló Jónás Krisztina a barokk repertoár mellett kortárs hangversenyeknek is rendszeres közreműködője.

A koncertet 17.30 órai kezdettel, Prelúdium címmel Mácsai János műismertető előadása előzi meg az Előadóteremben, amelyen a koncertre jeggyel rendelkezők vehetnek részt.

Rendező: Müpa

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok