22321_handel_alexander_balus_200307_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Händel: Alexander Balus - magyarországi bemutató
2020. március 7. szombat
18:00 - 21:00
egy szünettel
Fesztivál Színház
Müpa saját produkció
Régizene Fesztivál

Händel

Alexander Balus, HWV 65

Különös arra gondolni, hogy Georg Friedrich Händelnek akad olyan műve - ráadásul a jelentős alkotások egyike -, amely mindeddig nem szólalt meg magyar hangversenyteremben. Aki azonban tudja, milyen megismerhetetlenül gazdag a zeneszerző oratóriumtermése, talán nem tartja ezt olyan meglepőnek.

Kik azok a szeleukidák? Ők voltak a lakói annak az ókori birodalomnak, amely magában foglalta a Nagy Sándor által meghódított ázsiai területek jelentős hányadát: Szíriát, Mezopotámiát, a Perzsa Birodalmat és Kis-Ázsiát. A Szeleukida Birodalom uralkodóinak egyike volt Alexandrosz Balasz, aki i. e. 150 és 145 között uralkodott. Az ő életét dolgozza fel Händel 1747 nyarán komponált és 1748 márciusában, Londonban bemutatott Alexander Balus című, háromfelvonásos oratóriuma, amelyet a hatvankét éves zeneszerző Thomas Morell szövegére írt. Morell - aki ezen a művön kívül még hat másik Händel-oratórium, köztük a Júdás Makkabeus szövegének szerzője is volt - a Makkabeusok I. könyvét használta munkája forrásaként. Röviden összefoglalva szerelem, cselszövés és harcok alkotják a tragikus végű oratórium témáját.
A művet megszólaltató Savaria Barokk Zenekart a fuvolaművész és karmester Németh Pál, a magyarországi historikus régizene-játék egyik úttörője alapította a 17-18. század zenéjének bemutatása céljából. A címszereplő mezzoszoprán, Bakos Kornélia a Budapesti Kamaraopera előadásain kívül a Budapesti Wagner-napok produkcióiban is közönség elé lépett már. A Cleopatra szólamát megformáló Jónás Krisztina a barokk repertoár mellett kortárs hangversenyeknek is rendszeres közreműködője.

A koncertet 17.30 órai kezdettel, Prelúdium címmel Mácsai János műismertető előadása előzi meg az Előadóteremben, amelyen a koncertre jeggyel rendelkezők vehetnek részt.

Rendező: Müpa

Vezényel:

Németh Pál

Közreműködők:

Savaria Barokk Zenekar
Kodály Kórus Debrecen
Alexander Balus Bakos Kornélia
Cleopatra Jónás Krisztina
Aspasia Ducza Nóra
Jonathan Biri Gergely
Ptolomee Jekl László
Courtier Najbauer Lóránt
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok