18568_freiburgi_barokk_zenekar_180311_01-9.jpg
18568_freiburgi_barokk_zenekar_180311_02-10.jpg
18568_freiburgi_barokk_zenekar_180311_03-2.jpg
komolyzene, opera, színház
Freiburgi Barokk Zenekar
2018. március 11. vasárnap
18:30 - 20:30
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Müpa saját produkció
Régizene Fesztivál

Wassenaer

V. (f-moll) versenymű négy hegedűre

Pergolesi

B-dúr hegedűverseny

Pergolesi

c-moll Salve Regina szopránra és vonósokra

szünet

Pergolesi

Az úrhatnám szolgáló - opera pantomimmal

A különleges hangversenyen megismerkedhetünk a 18. század egyik izgalmas alakjával: egy tüneményes tehetségű zeneszerzővel, aki ugyanolyan rövid életet élt, mint Petőfi, csak éppen nem a harc mezején halt meg, hanem ágyban, párnák közt: tuberkulózisban. A koncert az izgalmas alkotó három különböző arcát villantja fel.

Belegondolni is valószínűtlen: Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) mindössze huszonhat évet kapott a sorstól, hogy létrehozza életművét, benne olyan ellentétes karakterű remekművekkel, mint a Stabat Mater (amelyet állítólag közvetlenül halála előtt írt) és Az úrhatnám szolgáló című vígopera - amely, bár legnépszerűbb színpadi műve, valójában nem is önálló kompozíció, hanem hét teljes operája közül A büszke fogoly című negyedik alkotás intermezzója. A Freiburgi Barokk Zenekar most arra vállalkozik, hogy Gottfried von der Goltz vezényletével egyetlen koncert keretében, műfaji szempontból összetett módon (a pantomim vizuális élményét is latba vetve), felvillantsa Pergolesi három műfaji arcát: a hangszeres szerzőét, aki versenyművet komponált (B-dúr hegedűverseny), az egyházi zeneszerző komoly tónusát (c-moll Salve Regina szopránra és vonósokra) és a halhatatlan vígoperát (Az úrhatnám szolgáló - opera pantomimmal).
De hogyan kerül egy Pergolesi-koncert műsorába Unico Willem van Wassenaer gróf (1692-1766), a Pergolesinél tizennyolc évvel idősebb, ám őt éppen harminc évvel túlélő holland diplomata és zeneszerző f-moll négyhegedűs versenye? Úgy, hogy a zenéjét névtelenül megjelentető arisztokrata legfontosabb kompozíciójáról, a Concerti Armonici sorozatról (amelynek e versenymű az ötödik darabja) egészen 1980-ig úgy hitték, e művek szerzője Pergolesi…

A koncertet 18.30 órai kezdettel, Prelúdium címmel Mácsai János műismertető előadása előzi meg, amelyen a koncertre jeggyel rendelkezők vehetnek részt.

Rendező: Müpa

Vezényel:

Gottfried von der Goltz

Közreműködők:

Serpina (szoprán) Sunhae Im
Uberto (basszus) Furio Zanasi
Vespone (pantomim) Tristan Braun

Alkotók:

rendező Tristan Braun
felirat fordító (Úrhatnám szolgáló) Lax Éva
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom