Balassi
Egy katonaének - énekelt vers - az „Csak búbánat” nótájára (Győri István feldolgozása)
Regnart
Ich hab' vermeint - madrigál
Táncok a Kájoni-kódexből
Susato
Mon amy
Hajdútáncok (Hecker lantkönyv, 1562, Paix orgonatabulatúra, 1583, Szászországi tabulatúra, 1595 k.)
Susato
Pavane „La Bataille”
II. Gázi Giráj kán
Mahur Peşrev
Tromboncino
Zephyro spira - frottola
Bocsásd meg, Úr Isten - a Kájoni-kódexből
Palestrina-Jarzębski
Cantate Domino - canzona Palestrina „Vestiva i colli” című madrigálja alapján
Bazylik
36. zsoltár
Balassi
Háborúit, szíve fájdalmát számlálván, kéri Istent, hogy kétségben eséstől oltalmazza - énekelt vers - az „Emlékezzél, mi történék” nótájára (Győri István feldolgozása)
A Régizene Fesztivál különleges eseménye, a Tercina Együttes és Kálid Artúr Balassi-műsora összművészeti élményt ígér a koncertlátogatónak. Furulyán, hegedűn és pengetős hangszereken a korban közismert dallamok, valamint Kálid Artúr előadásában Balassi Bálint-versek hangzanak el, mindehhez pedig látvány csatlakozik: a muzsikusi és színészi teljesítményt korabeli metszetek vetítése kíséri. Az est időutazásra csábít, elénk varázsolva a 16. század második felének Magyarországát, s benne egy kivételes formátumú, nyugat-európai mércével mérve is jelentős művész-egyéniséget.
A műfajok eredetvidékén verssor és dallam még egyszerre született, s együtt is élte életét. Balassi Bálint, a viharos magánéletű, a török ellen harcolva meghalt katonaköltő jó példa arra, hogy a két műfaj szimbiózisa még a reneszánsz idején is gyakran megvalósult. A nagy műveltségű, több nyelven beszélő, verseket is fordító Balassi költeményei dalszövegként, zenére keletkeztek, s az utókor a költő utalásai alapján néhány vers esetében azonosítani tudja az ihlető melódiát. Az est során egyes versek énekelt alakban, mások szavalatként hangzanak el. Színesíti a programot, hogy a versek mellett a költő levelezéséből és a konfliktusgazdag életét illusztráló periratokból is megszólalnak részletek. A versekhez kapcsolódva feltehetőleg Balassi által is ismert zenék csendülnek fel: Regnart, Bakfark, Mosto, Palestrina és Susato művei között korabeli tánczenék, frottolák, canzonetták, balettók is helyet kapnak. A Tercina együttes 2009-ben alakult, s azóta eredeti célkitűzéséhez híven összművészeti műsorokkal lép közönség elé. Állandó partnerük, Kálid Artúr 1993-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, tagja volt a Vígszínháznak, a Maladype Színháznak és a Bárkának.
Rendező: Müpa
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.