Az előadás elmarad
Az előadás elmarad
Kedves Látogatónk!
A Magyarország kormánya által meghozott rendelkezések figyelembevételével, és a járványhelyzetre való tekintettel 2021. január 31-ig minden előadásunk elmarad. A Müpa saját szervezésű programjaira vásárolt belépők árát visszatérítjük: jegyét ide kattintva, bérletben szereplő előadásra szóló jegyét pedig ezen az oldalon tudja visszaváltani.
Felületünkön kizárólag a Müpa saját produkcióinak jegyeit rögzítheti. A befogadott, tehát nem saját szervezésű előadások jegyvisszaváltásának módjáról, kérjük, az előadás szervezőjénél érdeklődjön.
Megértését és együttműködését köszönjük!
A budai Alkotás utcán járva jóleső érzéssel gondolhatunk arra, hogy Joseph Haydn oratóriuma, A teremtés az ősbemutató után Bécsen kívül először Pest-Budán szólalt meg - éppen a zeneszerző vezényletével. A magyar zenetörténeti emlékezet egyik legszebb fejezete, hogy Haydnt részben magunkénak tekinthetjük. A Müpa Haydn és Magyarország című kiállítása, amely az Előcsarnokban december 30. és január 15. között látható, elénk tárva hazánk és a zeneszerző kapcsolatának tényeit, dióhéjban Haydn életrajzának számos fontos részletét is felvillantja.
Egy zeneszerző, akinek műveiben olyan tételekre bukkanunk, mint „Rondo all' Ongarese”? Akinek olyan opusai akadnak, mint az Erdődy- vagy az Apponyi-kvartettek? Aki élete jelentős részét rezidenciális muzsikusként az Esterházy hercegi család szolgálatában töltötte, s akinek ezzel összefüggésben seregnyi kéziratát őrzi az Országos Széchényi Könyvtár? Hát hogy is ne éreznénk őt a tágan értelmezett magyar kultúra részének! Nem véletlen, hogy a magyar zenetudomány Bartha Dénestől Somfai Lászlón át Malina Jánosig nemzetközi hírű Haydn-kutatókat adott a világnak. E kutatások eredményeire támaszkodva a Müpa kiállításának szemet gyönyörködtető tablói megismertetik a látogatót az Esterházyak világával, Kismartonnal, a „magyar Versailles”-jal, Haydn szerződésével, „fegyelmi szabályzatával” és munkafeltételeivel, láthatjuk a barytont (Miklós herceg kedves hangszerét, amelyre Haydnnak százhetven művet kellett komponálnia) és a zeneszerző kéziratait, olvashatunk az Esterházyak operaházának és bábszínházának repertoárjáról, Haydn szimfóniáiról, a Gotterhaltéról és a Haydn muzsikájában felbukkanó magyaros motívumokról. Ismerjük meg Haydn és Magyarország kapcsolatát!
Kurátor: Kim Katalin, Horváth Pál (MTA BTK Zenetudományi Intézet)
Rendező: Müpa
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.