14993_best_of_mupa_vetites_zubin_mehta_150315_01.jpg
irodalom, film, kiállítás
Best of Müpa vetítés - Zubin Mehta és az Izraeli Filharmonikusok
2015. március 15. vasárnap
10:00 - 12:06
Előadóterem
Müpa saját produkció
Müpa10 - Jubileumi hétvége

Ben-Haim

I. szimfónia Zsoltár

Csajkovszkij

VI. (h-moll, „Patetikus”) szimfónia, op. 74

R. Strauss

Hősi élet - szimfonikus költemény, op. 40

A Müpa10 jubileumi hétvége alkalmából kerül sor az első Best of Müpa vetítésekre. Az itt bemutatott felvételek lehetőséget teremtenek arra, hogy számos sikeres Müpa-koncertet újra láthasson-hallhasson a közönség, felelevenítve a megismételhetetlennek hitt élményeket.

Zubin Mehta és az Izraeli Filharmonikusok története valóságos regény, és lassan öt évtizedes múltra tekint vissza. Az Indiában született, de pályáját Bécsben kezdő dirigenst a zenekar 1968-ban fogadta zenei tanácsadóvá, majd 1977-ben zeneigazgatóvá nevezték ki, 1981-ben pedig az örökös zeneigazgató címet adományozták neki. A hetvennyolc esztendős, a hollywoodi Walk of Fame csillagai között is szereplő Mehta az egyik legismertebb és legfoglalkoztatottabb dirigens, jó fél évszázada a világ élvonalába tartozik. Zene, lélek és emberség kapcsolódik össze személyében, munkásságában, nevéhez a beethovenimozarti testvériség szellemében több jelentős humanitárius és jótékonysági akció is fűződik. Az Izraeli Filharmonikusokból és a Bajor Rádió Zenekarából összeállt óriás zenekarral szólaltatta meg Mahler II. (Feltámadás) szimfóniáját a buchenwaldi haláltábor mellett 1999-ben, tíz évvel később pedig Izraelben élő fiatal arab muzsikusoknak indított átfogó oktatási projektet három városban.
A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe tavaszi koncertje után mindössze hat hónappal tér vissza, azzal a stílussal, amely talán a legjobban illik hozzá, és amelyben utánozhatatlan: a nagyromantika két elementáris erejű remekművét vezényli. Csajkovszkij egyik utolsó alkotása, az 1893-ban írt VI. szimfónia titkos programot rejt magában szenvedélyről és szenvedésről, életről és halálról. A koncert második részében megszólaló mű, a Hősi élet mint műfaja is jelzi nyíltan vállalja és jeleníti meg programját. Richard Strauss 1899-ben bemutatott, szintén önéletrajzi vonatkozású szimfonikus költeménye a maga idején a legnagyobb szabású egytételes kompozíciónak számított.

A koncert 2014. szeptember 23-án hangzott el a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.

Rendező: Művészetek Palotája

Közreműködik:

hegedű Ilya Konovalov
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom