A Csillagszemű Táncegyüttes gálaműsora a táncház-mozgalom legendás tánctanítójának, Tímár Sándornak valamint a mozgalom elindítóinak a tiszteletére
1972. május 6-án kezdődött a Liszt Ferenc téri könyvklubban. Történelmi pillanat volt. Halmos Béla pírmás, Sebő Ferenc kontrás, Éri Péter bőgős széki zenét húztak, a jelen lévő táncosok pedig a Bartók Együttest vezető Timár Sándor - a legendás „Mesti” - köré gyűltek. Az értő irányítás nyomán a városi fiatalok lába néptánc-motívumok szerint kezdett mozogni, s ez általános boldogságot okozott. Az első összejövetelt újabbak és újabbak követték, Timár Sándor pedig a kibontakozó mozgalom legendás tánctanítója lett. A műfaj valamennyi későbbi jeles táncművésze, koreográfusa, zenekara az ő műhelyéből nőtt ki. Sikerének titka az volt, hogy Martin György néptánc-kutatóval együtt felismerte - eredeti filmfelvételek tanulmányozása révén -, hogy miként lehet a falusiaktól ellesett néptáncot motívumokra bontani, s ezekre építve szabadon táncolni. A falusi kultúra városi közegbe való átmentésének módszerét az UNESCO tavaly ősszel a szellemi kulturális örökség átadásának követendő modelljeként vette nyilvántartásba.
A negyvenedik évforduló tiszteletére rendezett műsort az Állami és Erkel Ferenc-díjas Érdemes művész Timár Sándor mai „növendékei”, a Csillagszemű Táncegyüttes tagjai azzal a széki koreográfiával indítják, amellyel a Mester új koreográfiai irányzatot teremtett. Az ünnepi gálán a legkisebbektől a legnagyobbakig hatszáz táncos lép színpadra. A negyven évvel ezelőtt a Liszt Ferenc téren is muzsikáló zenészek nemcsak a hangszereikkel, hanem rövid történetekkel is felelevenítik a múltat. A műsort a Vajdakamarási táncok című Timár-koreográfia zárja, amely arra is emlékeztet, hogy a széki mellett a mezőségi táncok voltak a legkedveltebbek a táncház-mozgalom kibontakozásakor. Az előadás után az előcsarnokban rövid széki táncház várja a nézőket a negyven évvel ezelőtti rendezvény autentikus hangulatával.
Rendező: Csillagszemű Kft.
Rendező:
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.