4386_dc059232fa9126fc09e47ced8236774f.jpg
4386_dc059232fa9126fc09e47ced8236774f.jpg
tánc, újcirkusz
50 éves a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes
Jubileumi előadás
2008. november 9. vasárnap
18:00 - 21:00
Fesztivál Színház

Alapító művészeti vezető (1958-1981): Tímár Sándor

Művészeti vezetők:
1981-1990: Varga Zoltán
1990-1992: Szabó Szilárd, Németh Ildikó
1992-1994: Timár Sándor
1994-2001: Nagy Zoltán József, Balogh Ágnes
2001-2006: Gyebnár László, Dobos Beáta
2006- : Szappanos Tamás, Deffend Irén

„Az 1958-ban alapított Bartók Táncegyüttes a magyar néptáncművészet emblematikus és korszakalkotó tényezője, s ez elvitathatatlanul Tímár Sándor érdeme. Martin György, Kallós Zoltán, Pesovár Ferenc, Lányi Ágoston, Andrásfalvy Bertalan, Borbély Jolán és más folklórkutatók áldásos tevékenységének köszönhetően a világon egyedülálló tudományos archívum jött létre. A magyar népdalok és hangszeres népzene lejegyzésének mintájára rögzítették a paraszti kultúrában akkor még elevenen élő tánchagyományokat. Ezen felvételek és Tímár Sándor saját gyűjtései képezték a »forrást«. Tiszta forrás. Bartóki gondolat.
»Hogyan lehetséges a falvakban tapasztalt atmoszféra, hangulat megteremtése, visszaadása? Ahogy anya beszélni tanítja gyermekét. Hangok, szavak, mondatok. Aki beszéli a táncnyelvet, az ki tudja fejezni magát, közöl valamit« - üzeni Tímár Sándor. Alapvető értékként tartjuk számon az általa kidolgozott pedagógiai módszert. Ma is korszerű, minden korosztálynál alkalmazható. A hetvenes évek elején készült, Széki táncok című koreográfiája igazolta elképzeléseit. Szakított az addigi - szovjet mintán alapuló - alkotói felfogással. A tánc nemcsak eszköz lehet egy történet elmeséléséhez, vagy uniformizáltan előadott »revühöz«. Az autentikus TÁNC került középpontba. A táncos az egyéniség, aki beszéli a nyelvet: rögtönöz, újraalkot, közöl valamit.
A Bartók Táncegyüttes - mint szellemi alkotóműhely - jelentősége és a táncházmozgalom elindításában játszott szerepe ma is meghatározó. Mintájára sok más hivatásos és amatőr együttes változtatott a táncművészetről addig alkotott felfogásán. A táncház meghódította a világot, az elnevezést gyakran nem is fordítják le Európában, Japánban, Észak- és Dél Amerikában, vagy akár Ausztráliában.”
Szappanos Tamás

Rendező:

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom