Az előadás elmarad
Az előadás elmarad
Sajnálattal tájékoztatjuk kedves nézőinket, hogy Szent István Filharmonikusok koncertje, illetve annak online közvetítése elmarad.
Megértésüket köszönjük!
Csajkovszkij
Szláv induló, op. 31
Csajkovszkij
Souvenir d'un lieu cher (Egy kedves hely emléke)
Ravel
Tzigane
Prokofjev
Rómeó és Júlia - szvit
Az előadást élőben közvetítjük!
Bár a jelenlegi rendkívüli helyzetben sajnos nem találkozhatunk a Müpában, így is szeretnénk felemelő élményekkel szebbé tenni ezeket a napokat. Ezért a közönség nélkül zajló előadást élőben közvetítjük honlapunkon és YouTube-csatornánkon.
Szeretettel várjuk az esemény időpontjában a képernyő előtt!
Az előadás megtekinthető a honlapunkon és YouTube-csatornánkon.
A Szent István Filharmonikusok ma esti koncertjén Baráti Kristóf kettős szerepben - hegedűművészként és karmesterként - kalauzolja a hallgatóságot a francia és orosz zenében.
Csajkovszkij Szláv indulójának premierjét 1876. november 5-én tartották a moszkvai Bolsoj Színházban, Nyikolaj Rubinstein vezényletével. A bemutatón olyan kirobbanó sikert aratott a mű, hogy meg kellett ismételni. A két évvel később keletkezett „Egy kedves hely emléke” című háromtételes alkotás eredetileg hegedűre és zongorára fogant, nyitódarabját, a Méditationt egy festői svájci faluban, Clarensben írta, a tervek szerint Hegedűversenyének lassú tételeként, később azonban meggondolta magát, és Nagyezsda von Meck asszony brailovi birtokán egészítette ki másik két darabbal. A „kedves hely” minden bizonnyal Brailov lehetett. A mű zenekari hangszerelést csak Csajkovszkij halála után kapott Glazunovnak köszönhetően. Maurice Ravel Tzigane (mely a „cigány” szóra utal) című művének eredeti formája sem a zenekari verzió, az 1924-es első előadáson a magyar hegedűs, Arányi Jelly partnere egy cimbalomhangzást eredményező eszközzel, a luthéallal kiegészített zongorán játszott. A zenekari hangszerelést Ravel még abban az évben elkészítette.
Szergej Prokofjev 1935-36-ban komponált, de bonyolultsága és egyéb okok miatt többször is visszautasított Rómeó és Júlia balettjét végül 1938-ban mutatták be Brno-ban. A darab a kezdeti vegyes fogadtatás ellenére Prokofjev egyik legsikeresebb és legtöbbet előadott művévé vált.
Rendező: Szent István Filharmonikusok