23017_hosi_elet_200305_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Hősi élet
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
2020. március 5. csütörtök
18:30 - 21:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Beethoven

Egmont-nyitány, op. 84

R. Strauss

Oboaverseny

R. Strauss

Hősi élet, op. 40

A zenetörténetben minden évszázad másképp értelmezte a Hős fogalmát: a régebbi időszakok eszményítve ábrázolták a tömegből előlépő kiválasztottat, míg a későbbi korok mesterei már iróniával tekintettek a korábban nemes pátosszal megjelenített harcosra. Ezen a hangversenyen a közönség mindkét művészi felfogással találkozhat.

Goethe híres drámája, az Egmont a kis népek szabadságharcának szimbólumává vált - ezért is játszotta a Magyar Rádió oly sűrűn Beethoven Egmont-nyitányát 1956 forradalmi napjaiban. Azon aligha lepődhetünk meg, hogy a hősökért lelkesedő bécsi klasszikus zeneszerző 1810-ben kísérőzenét komponált a nagy költő drámájához, hiszen a Fidelio szerzője számára a szabadság szent fogalom volt. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenyét bevezető, lendületes nyitány a kísérőzene legnépszerűbb részlete.
A hangverseny másik „heroikus” műsorszáma, Richard Strauss Hősi élet című szimfonikus költeménye magát a komponistát állítja „hősként” az 1898-ban keletkezett programzenei mű középpontjába, s ezzel összefüggésben nemcsak önidézetek sokaságát vonultatja fel a szerző korábbi műveiből, de rokonszenves szerénységgel jó adag öniróniát és humort is érvényesít az ábrázolásmódban. A két szimfonikus mű között megszólaló Oboaverseny (1945) a kései Strauss-muzsika derűjének vonzó példája.
Juliana Koch oboaművész hangszerének nemzetközi hírű virtuóza, 2018 óta a Londoni Szimfonikusok szólóoboása, s ugyanebben az évben lett szintén Londonban a Royal College of Music tanára. A legendás Kurt Sanderling fia, Michael Sanderling régi ismerőse a magyar közönségnek: kitűnő csellistaként és nagy kultúrájú dirigensként egyaránt hallhattuk már.

Rendező: Nemzeti Filharmonikusok

Vezényel:

Michael Sanderling

Közreműködik:

oboa Juliana Koch
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok