egy szünettel
Brahms
X. (E-dúr) magyar tánc
Brahms
II. (B-dúr) zongoraverseny, op. 83
Brahms
VII. (A-dúr) magyar tánc
Brahms
II. (D-dúr) szimfónia, op. 73
Mogorva arc, hosszú szakáll, konzervatív zene – valahogy így él sokak képzeletében Brahms. Ezúttal a zeneszerző derűs portréját rajzolja meg a BFZ: két nagyszabású szerzeményt ad elő egy-egy magyar tánccal felvezetve. A szólista, Nicolas Namoradze zongoraművész visszatérő vendége a Fesztiválzenekarnak. Játékát a The New York Times „sziporkázónak, érzékenynek és színgazdagnak” nevezte, a The Guardian szerint előadásmódja „eszményien velős és elegáns, súlyos, mégis kifinomult”.
Brahms Reményi Edének köszönhetően ismerkedett meg a magyar cigányzenével, legfőképp a csárdással, amely az általa feldolgozásoknak nevezett huszonegy magyar táncot is ihlette. A művek azonnal sikert arattak, mégis zenekari hangszerelésükben váltak igazán ismertté. Ezek közül mindössze három származik Brahmstól, például a koncertet nyitó X. magyar tánc. A Presto jelzésű gyors tétel mintha csak egy zenei villanás lenne. A szünet után megszólaló VII. magyar tánc valamivel kimértebb, játékosabb, tempóját tekintve kontrasztosabb. Mindkét tánc legfőbb stílusjegyei az ellentétek és fricskák.
„Írtam egy aprócska zongoraversenyt egy aprócska és helyes scherzóval” – vetette papírra Brahms életművének egyik leghatalmasabb alkotásáról. 1878-ban kezdett neki a versenyműnek, három évvel később sikerült befejeznie. Az ősbemutatót Budapesten tartották Erkel Sándor vezényletével, a szerző szólójával.
Többek közt azért tette félre Brahms a zongoraverseny első vázlatait, hogy egyetlen nyár alatt megírja II. szimfóniáját. A komponálás helyszíne, a szépséges Wörthi-tó nyugalma kihallatszik a zenéből, az I. szimfónia fájdalmai után itt pasztorális hangulat uralkodik.
Rendező: Budapesti Fesztiválzenekar
Vezényel:
Közreműködik:
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.