22509_beethoven_es_magyarorszag_200202_01.jpg
irodalom, film, kiállítás
Beethoven és Magyarország
2020. február 2. vasárnap
2020. március 4.
Előcsarnok
Müpa saját produkció

Nagy külföldi alkotók életével-műveivel ismerkedve mi, magyarok, egy kis ország szülöttei mindig örülünk az olyan tényeknek, melyek a művész és hazánk kapcsolatát bizonyítják. A kétszázötven éve született Ludwig van Beethoven esetében a zeneszerző életrajza számos ilyen részletet tartalmaz. A Müpa kiállításának anyagát összeállító két zenetörténész, Kim Katalin és Horváth Pál a legújabb kutatási eredményeken alapuló történeti hitelességgel, egyszersmind színesen-szórakoztatón mutatja be mindazt, ami a német komponista művészetében és e művészet fogadtatásában magyar vonatkozású.

A kiállítás megvilágítja a korai Beethoven-kultuszban játszott magyar szerepet: olyan arisztokrata családok mecénási áldozatvállalását, mint az Esterházyak vagy a Brunszvikok. A Brunszvikok és Beethoven között szövődött barátság és a mai magyarországi Beethoven-kultusz egyik emlékhelye, Martonvásár szerepe szintén a tárlat információi közé tartozik. Láthatunk dokumentumot Beethoven híres fellépéséről, amely a budai Várszínház falai között valósult meg 1800. május 7-én. A magyar főurak Beethoven-művek ajánlásaiban is megjelennek: erről kották címoldalai tanúskodnak. Az alkotói pálya magyar vonulatát képviseli az István király című Kotzebue-drámához írt kísérőzene, amelyet a Pesti Királyi Városi Színház megnyitása alkalmából mutattak be 1812-ben. A zeneszerző és Magyarország kapcsolatát dokumentálják jelentős Beethoven-művek - a Fidelio és a IX. szimfónia - első magyarországi előadásai, vagy egy olyan fontos együttes, mint a Filharmóniai Társaság Zenekara Beethoven-repertoárja. Mindezekről és számos más érdekességről kínál információt a Müpa gazdag képanyagot bemutató kiállítása.

Összeállította Kim Katalin és Horváth Pál.

Rendező: Müpa

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom