28653_matinekoncertek_magyarok_a_vilagban_240421_03.jpg
28653_matinekoncertek_magyarok_a_vilagban_240421_02-1.jpg
családi és ifjúsági programok
Magyarok a világban – Bartók és Amerika
2024. április 21. vasárnap
11:00 - 13:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Müpa saját produkció
Matinékoncertek

Stravinsky

Ragtime

Barber

Csellóverseny, op. 22 – III. Molto allegro e appassionato

Beethoven

a-moll vonósnégyes, op. 132 – III. „Heiliger Dankgesang eines Genesenen an die Gottheit, in der Lydischen Tonart”. Molto adagio – Andante

Bartók

III. zongoraverseny, Sz. 119, BB 127 – II. Adagio religioso

Bartók

Concerto, Sz. 116, BB 123 – I. Introduzione; III. Elegia; V. Finale – részletek

Bartók Béla élete utolsó éveiben írta legcsodálatosabb, a szó hagyományos értelmében gyönyörű zenéinek egy részét, amikor önként vállalt emigrációban, az Egyesült Államokban élt. Sokakban felmerült akkor is és Bartók halála után is, hogy vajon tett-e művészi engedményeket ezekben a zenékben a zeneszerző: hatott-e rá az amerikai közönség ízlése? A koncerten nemcsak erre a kérdésre keressük a választ, hanem arra is, hogy hatottak-e Bartókra az amerikai madarak (spoiler: hatottak), találkozhatott-e cowboyokkal (spoiler: a zenén keresztül talán), s persze közelebbről megismerkedünk e csodálatos zenékkel is.

Bartók Béla 1940 őszén, egy Portugáliából induló hajón távozott Amerikába, a háborúba sodródott Európát, a náci Németországhoz mind közelebb kerülő Magyarországot hagyta maga mögött. Úgy tervezte, hogy hazatér, de a világháború befejezését követően nem sokkal, évekig viselt súlyos betegség után egy New York-i kórházban elhunyt. Az utolsó években írott zenéi hihetetlenül szépek: a zeneszerző, aki egykor rendkívül disszonáns darabokat komponált, megszelídült, klasszicizálódott. A koncerten nemcsak Bartók legszebb zenéit fogjuk közelebbről megvizsgálni, de választ keresünk arra a kérdésre is, hogy milyen zenék vették körül Bartókot a 20. század közepén, Amerikában. Összevetjük Samuel Barber egy versenyművét Bartók Amerikában komponált zongoraversenyével, és egy ponton még különleges New York-i madarak énekét is meghallgatjuk, mert Bartók is hallgatta őket. Útikalauzunk Bartók nyomában Szélpál Szilveszter lesz, akit szakértőként Fazekas Gergely zenetörténész kísér az úton, a zenéket pedig a legtehetségesebb fiatal muzsikusok, Balogh Ádám és Dolfin Balázs szólójával, a Dénes-Worowski Marcell vezette Danubia Zenekar közreműködésével hallhatjuk.

Korosztály: 9-16 év

Rendező: Müpa

Vezényel:

Dénes-Worowski Marcell

Közreműködők:

zongora Balogh Ádám
cselló Dolfin Balázs
Danubia Zenekar
szakértő Fazekas Gergely
moderátor Szélpál Szilveszter
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Iratkozzon fel a Müpa hírlevelére és értesüljön elsőként programjainkról! Feliratkozom