22207_magyar_nepi_hangszerek_vonosok_200225_01.jpg
családi és ifjúsági programok
Magyar népi hangszerek - Vonósok
2020. január 25. szombat
10:00 - 11:00
Üvegterem
Müpa saját produkció
Hang-szer-szám

Közreműködők:

hegedű Vizeli Balázs, Vizeli Máté
tekerő Czaier Péter
műsorvezető Farkas Zoltán „Batyu”

Alaposan elhúzzák mindazok nótáját, akik részt vesznek a magyar népi hangszerek közül a vonósok hangszercsoportját középpontba állító programon. A hegedű mellett a brácsa és a tekerő is szerephez jut: a hangszerek gazdái és megszólaltatói a népzene valóságos tudósai. Az archaikus kultúrákban alig volt olyan édes vagy éppen bús pillanat, amelynek hangulatát ne tudták volna a lehető legpontosabban megragadni egy hegedű segítségével. Élőzenés ízelítő a lehetőségek végtelen tárházából.

A hegedű amellett, hogy az európai műzene meghatározó hangszere, a népi kultúrának is alapvető instrumentuma. Az elődeink által a 17. század előtt hegedűnek nevezett hangszerekről viszonylag keveset tudunk: az úgynevezett magyar hegedű nyaka és teste egyetlen fából készült, alakja hosszúkás téglatest volt. Az utóbbi kétszáz évben a „népi” hegedűk felépítésüket tekintve ugyanolyan hangszerek, mint a modern szimfonikus zenekarokéi. A tekerő összes húrját egy begyantázott fakorong forgatásával hozza rezgésbe az előadó, miközben a billentyűzeten játssza a dallamot. A brácsa, más néven mélyhegedű négyhúros vonós hangszer, amely a hegedűnél némileg nagyobb méretű, ám vele azonos tartású eszköz. A zeneszerszámokat bemutató program műsorvezetője a magyar népzene jeles ismerője, Farkas Zoltán „Batyu”. A hozzá csatlakozó Vizeli Balázs, Vizeli Máté és Czaier Péter összeszokott csapatként gondoskodik arról, hogy a koncertre látogatók az elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalatokkal és fülbemászó dallamokkal gazdagodva távozzanak.

Korosztály: 8-12 év

Rendező: Müpa

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok