„Ugyan mi olyan különleges az erdélyi hegedűben? Hegedű ez is, hegedű az is - mondhatjuk. Na jó, népi hegedű, és? Természetesen nem a hegedű a különleges, bár Gyimesben a zengőhúros hegedű a reneszánsz gambák visszfényét őrzi. A hagyományos hegedülés módja Erdély-szerte az, ami Lajtha széki gyűjtésétől kezdve elvarázsolta a gyűjtőket, és Erdélyt a táncházmozgalom Mekkájává tette, ahova akkor is el kell zarándokolni, legalább a feketetói vásárba, ha nem is zenélünk…
Mint mindennek ebben a viharvert Kárpát-medencében, ennek is külön meséje van, ami történelmünkben gyökerezik. Történt pedig a török hódítás következményeként, hogy Magyarország keleti területeit (Erdéllyel együtt) elzárták attól a kulturális „divatszéltől”, ami Szent István óta nyugatról fújt. Kereskedni, kapcsolatot tartani így Erdély is csak az északnyugati folyósón tudott Európa nyugati felével. Élelmes kereskedők bevitték ugyan Galíciából Erdélybe a hegedűt, de a hozzá tartozó dallam- és táncanyagot már helyben igazították rá a helyi zenészek. Így esett, hogy a reneszánsz például egészen a törökök kiűzéséig dívott, hogy a reneszánsz és a barokk játékstílus máig meghatározza Erdély népi hegedülését.
Ebből az Európában egyedülálló módon megmaradt kincsből merítünk koncertünkön erdélyi hagyományőrző muzsikusok és magyarországi táncház-zenészek közreműködésével.” (Kelemen László)
Rendező: Művészetek Palotája
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.