6337_9fcce71b2bae59a300d2a9f951887895.jpg
6337_9fcce71b2bae59a300d2a9f951887895.jpg
tánc, újcirkusz
Bartók-trilógia II. rész: Labirintus
A Magyar Állami Népi Együttes előadása
2009. szeptember 19. szombat
17:00 - 20:00
Fesztivál Színház
Zene Sáry László
Látványtervező Kovács Gerzson Péter
Jelmez Szűcs Edit
Énekel Herczku Ágnes, Hetényi Milán
Közreműködik a Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara
Zenekarvezetők Pál István, Radics Ferenc
Tánckarvezető Kökény Richárd
Asszisztensek Bakos Gabriella, Nemes Szilvia, Varga Péter
Koreográfus Horváth Csaba, Kovács Gerzson Péter, Mihályi Gábor
Rendező-munkatárs Mihályi Gábor
Rendező Kovács Gerzson Péter
Művészeti vezető Mihályi Gábor

A Bartók-trilógia azt az esztétikai és filozófiai utat kívánja reprezentálni, hogy miként juthatott el Bartók a népzenétől a kortársig, a közösségitől az autonómig, milyen történeti, politikai, kulturális, társadalmi rétegek épültek egymásra művészetében, és mindez hogyan válhat alkotói mintává a táncművészetben.
A Labirintus a fele út, ahonnan már nem lehet (érdemes) visszafordulni. Még mindig közeli a néptáncos és a népzenei háttér, még könnyen felismerhetők az inspirációk forrásai, de a zenei világ már nem a szerkesztett „népzeneírás”, hanem a darab egészére komponált színpadi zene. A tánc nyelve szintén absztrahál, dekonstruál és újjáépül - kortárs nyelven. A Labirintus a képet (táncot, dizájnt, jelmezt, világítást…) és a zenét egymás mellé rendeli, s mindezek trónjára az előadót, a táncost és a zenészt ülteti. A labirintusban nem érvényesek a körülvevő (az elhagyott vagy eltaszított) világ törvényei, itt létezik varázslat, metamorfózis, halál és újjászületés… élet! A periféria az átjárás, az út eleje és vége: a „valóság” és az új minőség egyaránt a labirintus szélén kezdődik és végződik. A közepébe vezető út azonban nem csupán potenciálisan kétirányú, de a középpontból szükségszerűen vezet egy másik ösvény a kiindulópontba, vissza a „valóságba”. Ám aki ezt megjárta, már nem ugyanoda érkezik vissza. Magán, magában hordozza az Utat.
És itt a kortárs-paraszt-városi-barokk-pszeudo-opera, amelyben egyesül, egy időben van jelen a jelen és előzményei, ahol minden más ugyanaz: a mese valóság, a varázslat igaz, a sziget a közép, a rész egész, az út spirál, az egyenes labirintus…

További előadás:
Fesztivál Színház, 19.00
November 4.

Rendező:

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok