2109_0e7b52068d1fccc606f644d6c508f2b6.jpg
2109_0e7b52068d1fccc606f644d6c508f2b6.jpg
komolyzene, opera, színház
Vajda János: Az öt kenyérről / Viktor Ullmann: Atlantisz császára, avagy a Halál nemet mond
2007. szeptember 12. szerda
17:45 - 20:00
Fesztivál Színház
Budapesti Mahler-Ünnep
Budapesti Fesztiválzenekar
Vezényel Fischer Iván

Vajda János:

Az öt kenyérről - kamaraopera - a Budapesti Mahler-ünnep felkérésére írt mű

Viktor Ullmann

Atlantisz császára, avagy a Halál nemet mond - egyfelvonásos opera, op. 49 - magyarországi bemutató

Fekete Attila hat éve vette át diplomáját a Zeneakadémián. A Magyar Állami Operaházban a Bohémélet Rodolfójaként mutatkozott be, majd Vajda János Leonce és Léna, Gounod Rómeó és Júlia és Giordano André Chenier című operáinak férfi főszerepét, illetve címszerepét alakította. Több énekverseny díjazottja, fellépett Svájc, Japán és az Egyesült Államok számos zenei központjában. A Fesztiválzenekar közönségének 2003-ban Stravinsky Pulcinellájában mutatkozott be.
Viktor Ullmann zeneszerző és karmester 1898-ban született Csehországban. Iskoláit Bécsben végezte, Schönberg tanítványa volt, majd Zemlinsky asszisztense lett a Prágai Operaházban. Rövid németországi tartózkodás után 1933-ban menekülnie kellett. Megint Prágában telepedett le, és 1942-ben onnan deportálták a theresienstadti koncentrációs táborba. A nácik „kirakattáborában” rendszeresen rendeztek hangversenyeket és operaelőadásokat, s Petr Kien librettója alapján Ullmann ott fogott hozzá operája komponálásához. A történet Atlantisz zsarnok császáráról szól, akinek értelmetlen öldöklését a Halál is megelégeli, és sztrájkba lép. Az uralkodó először örül ennek, mert úgy gondolja, hogy katonái ezentúl halhatatlanok lesznek. Ám amikor hadserege sebesültjei hiába várják a megváltó halált, engednie kell. A Halál azonban kemény feltételt szab: első áldozatának a császárnak kell lennie.
A próbák 1944 nyarán kezdődtek el Theresienstadtban, az októberre kitűzött bemutató azonban elmaradt, mert a darabot betiltották. A közreműködők többségét, köztük Ullmannt is átszállították Auschwitzba, és a zeneszerző gázkamrában végezte életét. Hans Adler, aki ugyancsak Theresienstadtban raboskodott, 1955-ben könyvet írt a „mintatáborról”, de arra csak 1975-ben derült fény, hogy neki az Atlantisz partitúráját is sikerült megmentenie. A mű ősbemutatóját végül 1975. december 16-án tartották meg az amszterdami Bellevue Színházban. A megrázó és csodálatos operát azóta a világ számos dalszínháza műsorára tűzte.

Rendező:

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok