3055_2e9cd921739bcd53a6228d974b7f4aa4.jpg
3055_2e9cd921739bcd53a6228d974b7f4aa4.jpg
komolyzene, opera, színház
Túl az Óperencián… - Az egykori zeneakadémista Kálmán Imre a mai zeneakadémisták előadásában
2007. július 5. csütörtök
17:00 - 19:00
Fesztivál Színház
Zongorán kísér Szekeres László

Kálmán

Csárdáskirálynő - Túl az óperencián

Kálmán

Marica grófnő - Marica belépője

Kálmán

Csárdáskirálynő - Emlékszel még?

Kálmán

A bajadér - Odette belépője

Kálmán

Csárdáskirálynő - Te rongyos élet

Kálmán

Marica grófnő - Mondd meg, hogy imádom

Kálmán

Csárdáskirálynő - Egy a szívem

Kálmán

Csárdáskirálynő - Szilvia belépője

Kálmán

Marica grófnő - Hej, cigány

Kálmán

Csárdáskirálynő - Az asszony összetör

Kálmán

Csárdáskirálynő - Álom, álom

„Túl az Óperencián boldogok leszünk. - Ki ne dúdolta volna szívesen az első világháború közepén Kálmán Imre Csárdáskirálynőjének valcerdallamát? Egy évvel korábban már a bécsiek is dalolták, igaz nem ilyen mély és időszerű tartalommal: »Machen wir den Schwalben nach, bau'n wir uns ein Nest« (Tegyünk úgy, mint a fecskék, rakjunk fészket mi is) - énekli Edwin németül a szülei által kiválasztott menyasszonyával, Stazival. Még jó, hogy a házasságból nem lesz semmi. Mert a történet túllép a kispolgár játszóterén, és operettes logikátlansággal veszi célba a lehetetlent, amit Gábor Andor oly valószerűen fordított le a magyar premierre: Túl az Óperencián…
Kálmán Imre operettjeinek világa hungarikum, sőt - egy újabban meghonosodott kifejezéssel élve - monarchikum. Többet mond az Osztrák-Magyar Monarchiáról, mint amit a történetírás erről a különös, abszurd, és mégis működő államformáról, korszakról el tudott mondani. Jelképes, hogy a Csárdáskirálynő budapesti bemutatója szinte egybeesett Ferenc József császár halálával. Egy történelmi fejezet lezárult, de a Csárdáskirálynő és megannyi más Kálmán-operett halhatatlan maradt.
Annak, hogy a Zeneakadémia hallgatói Kálmán Imre operettdallamait szólaltatják meg, több oka is van. Kálmán nem egészen két hónap különbséggel, egy esztendőben született Kodály Zoltánnal. Tehát 125 éve. Ő is a Zeneakadémia növendéke volt, sőt ugyanahhoz a zeneszerzés professzorhoz járt, mint Kodály, Bartók, Dohnányi és a századforduló többi ifjú titánja. Csakhogy Kálmán - bár rendesen befejezte klasszikus zenei tanulmányait - nem állhatott ellen a könnyű múzsának, s két évvel zeneakadémiai diplomahangversenye után a Tatárjárással meghódította az operett budapesti, majd bécsi fellegvárát.
Nekünk, »zeneakadémistáknak« Kálmán Imre kedves. Egyazon alma materből származunk. Ezt a tanévet az ő muzsikájával fejezzük be. Könnyedén, nyáriasan - és méltón. Ugye meghallgatnak bennünket?”
Batta András rektor

Rendező:

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok