17498_riccardo_chailly_180125_01.jpg
17498_riccardo_chailly_180125_02.jpg
komolyzene, opera, színház
Riccardo Chailly és a Filarmonica della Scala
2018. január 25. csütörtök
18:30 - 21:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Müpa saját produkció

Csajkovszkij

II. (c-moll, „Kis orosz”) szimfónia, op. 17

szünet

Sosztakovics

Kisvárosi Lady Macbeth - szvit, op. 29a

Stravinsky

Petruska (1947-es változat)

Sokszor rácsodálkozhattunk már arra, milyen sokféle stílus, hangvétel, szín és zamat jellemzi az orosz zenét. Itt egy újabb alkalom élvezni ezt a varázslatos változatosságot: egy hangverseny, amelyen Csajkovszkij, Sosztakovics és Stravinsky egy-egy műve szólal meg. Három külön világ - mégis mindhárom összetéveszthetetlenül orosz.

Miért mindig csak az utolsó hármat játsszák? - sóhajtunk fel, ha meghallgatunk egyet Csajkovszkij első három szimfóniája közül. Abbado egykori asszisztense, a francia ősöktől származó, olasz Riccardo Chailly, korunk egyik legszuggesztívebb és legenergikusabb dirigense, a Teatro Alla Scala zeneigazgatója most az ukrán dallamokat feldolgozó II. („Kisorosz”) szimfóniát vezényli a Filarmonica della Scala koncertjének első számaként.
Sosztakovics operái közül a Kisvárosi Lady Macbeth volt az a mű, amelynek 1936-os előadása alkalmat adott egy vádbeszéddel felérő pamflet (Zene helyett hangzavar) közlésére a Pravdában: egyes feltételezések szerint maga Sztálin mondta tollba a zeneszerző „kispolgári formalizmusát” ostorozó írást ¬- mindenesetre az iromány az ő véleményét tükrözte. Sosztakovicsnak persze „önkritikát” kellett gyakorolnia… Milyen más volt a sorsa Stravinskynak! Ő a szabad világban élt mind 1910/11-ben, amikor megírta, mind pedig 1947-ben, amikor revideálta „orosz korszakának” klasszikussá vált folklorisztikus balettjét, a lebilincselően színes és szellemes Petruskát. A Gyagilev-társulat számára komponált, Párizsban bemutatott mű témája szerelem és féltékenység, szereplői megelevenedő vásári bábok: Petruska, a Balerina és a Mór.

Rendező: Müpa

Vezényel:

Riccardo Chailly
  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok