A Müpa virtuális hangversenytermébe a belépés díjtalan.
Vezényel:
Szereplők:
Közreműködők:
Rameau
A gáláns indiák - koncertszerű előadás
Idézze fel velünk a legemlékezetesebb koncerteket, előadásokat!
Újra megnyitjuk a Müpa virtuális hangversenytermét: Müpa Home sorozatunk keretében folytatódnak ingyenes online közvetítéseink, melyek között az élő webcastok mellett műsorra tűzzük a Müpa meghatározó előadásainak korábban rögzített felvételeit is. Tartson velünk, és élje át újra a legizgalmasabb produkciókat otthona kényelmében!
Szeretettel várjuk az esemény időpontjában a képernyő előtt!
Az előadást honlapunkon, Facebook-oldalunkon és YouTube-csatornánkon követhetik.
Kik azok az „indiák”? - kérdezheti a koncertlátogató. Hát az indiánok! Agapit Chicagou törzsfőnök és társai, akik 1725 novemberében tettek látogatást Párizsban, ahol még a király, XV. Lajos is fogadta őket. Táncaikat előadva felléptek az Olasz Színházban, itt látta és hallotta őket Rameau, akit közvetve ez az élmény ösztönzött A gáláns indiák megkomponálására.
A Müpa közönsége sok éve lelkesen kíséri figyelemmel Vashegyi György missziós tevékenységét, a francia barokk repertoár, s ezen belül Rameau színpadi műveinek meghódítását. Számos jobbnál jobb darabot hallhattunk már a Hippolütosz és Arikiától a Polümnia ünnepein és a Platée-n át a Naïsig. Most a zeneszerző egyik legsikeresebb művén a sor, amelyet 1735-ben mutattak be Párizsban. A darab műfaja operabalett, hangvétele könnyed és elegáns. Előjátékból és négy felvonásból álló cselekménye négy különálló történetet mutat be, valamennyi távoli és különleges környezetbe kalauzolja a nézőt és a hallgatót. Az első az Oszmán Birodalomban, a második a perui inkák között, a harmadik Perzsiában, a negyedik pedig az amerikai indiánok földjén játszódik. Jelen előadás az 1761-es verzió bemutatása, amelyben a prológust három felvonás követi. A perzsák (Les Fleur - A virágok) kimaradnak. A cselekmény - aligha fogunk meglepődni - minden esetben a szerelem körül forog, s a végkifejlet minden esetben boldog. Rameau számára az egzotikum rendkívül színes, energikus és hallatlanul karaktergazdag zene komponálására ad lehetőséget; a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar vokális partnerei azok a nemzetközi hírű szólisták, akik Vashegyi György és a Versailles-i Barokk Zenei Központ korábbi közös produkcióiban már többször sikert arattak.
Az előadás a Müpa és a Versailles-i Barokk Zenei Központ együttműködésében, Francine és Arnoul Charoy, valamint a Budapesti Francia Intézet támogatásával jött létre.
A kottaanya forrása: Opera omnia Rameau (közreadta: Sylvie Buissou) Bärenreiter Kiadó, Kassel · Bázel · London · New York · Prága.
A felvétel a Müpa 2018. február 27-i koncertjén készült.
Rendező: Müpa