14402_concerto_budapest_151210_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Concerto Budapest
2015. december 10. csütörtök
18:30 - 21:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Vezényel:

Keller András

Közreműködők:

ének Kolonits Klára
zongora Dinyés Dániel

Schubert

Dalok

szünet

Mahler

VI. (a-moll, „Tragikus”) szimfónia

Minden kompozíció két ellentétes elvárásnak igyekszik megfelelni: az egységesség és a sokféleség (sokszínűség) igényének. A VI. szimfónia zenei karakterekben, zenekari színekben hallatlanul gazdag. Mahler e felszíni folyamat alatt azonban rendkívül koncentrált, csupán néhány elemre korlátozott, a teljes kompozíciót egybekapcsoló motívumhálót épített ki. A VI. szimfónia 1903-1904-ben készült, ősbemutatójára 1906. május 27-én Essenben került sor a szerző vezényletével.
A kompozíció végtelenül tragikus befejezésével kivételes helyet tölt be a Mahler-szimfóniák sorában: a mű mellékneve („Tragikus”) Bruno Walter szerint magától Mahlertől származik. A finálé a szimfónia legmonumentálisabb tétele. Sokan próbálták már értelmezni ezt a katasztrófát vizionáló és egyben talányos, nem várt befejezést. A szimfónia komponálásának időszaka ugyanis Mahler magánéletének egyik legboldogabb periódusa: 1902-ben feleségül vette Alma Schindlert, hamarosan lányuk született, a VI. szimfónia komponálásakor pedig már második gyermeküket várták.
Évekkel később Alma Mahler a finálé három fenyegető kalapácsütését az 1907-es év három sorscsapásának előérzeteként értelmezte: ebben az évben veszítették el idősebb lányukat, Mahlernél súlyos szívrendellenességet diagnosztizáltak, és távozni kényszerült a bécsi operából. Alma meg volt győződve arról, hogy a nagy művészek a jövőbe látnak, így lehetséges, hogy Mahler a Gyermekgyászdalokban és a VI. szimfóniában saját sorsát sejtette meg.

Rendező: Concerto Budapest

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa+ hűségprogram

Csatlakozzon a Müpa ingyenes hűségprogramjához!

Megközelítés

A Müpa autóval megközelíthető a Soroksári út, a Könyves Kálmán körút és a Rákóczi híd felől.

Tömegközlekedéssel az 1, 2, 24 villamosokkal, az 54 és 15 buszokkal és a H7 HÉV-vel.

Nyitvatartás, előadások

1095 Budapest, Komor Marcell u. 1. | +36 1 555 3000 Nyitvatartás | Térkép

Parkolás

A Müpa mélygarázsában, és nyitvatartás szerint a kültéri parkolóban adott napi előadásra szóló jeggyel a parkolás ingyenes. A belépőjegyet a garázsba behajtáskor vagy később, a parkolójegy érvényesítésekor kell az automatáknál bemutatni.

Parkolással kapcsolatos kérdések | info@mupa.hu

Teremhasználat

Nyilvános, kulturális rendezvények • Koordinációs Csoport tereminfo@mupa.hu

Zártkörű, üzleti rendezvények uzletirendezveny@mupa.hu

Programok iskoláknak

Iskolásprogramokkal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Partneriskola-program

Partneriskola-programmal kapcsolatos kérdések junior@mupa.hu

Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok