19. századi, romantikus vokális és zongoraművek
A világ egyik legelső Wagner-egylete alapításának 150. évfordulóját ünnepeljük. Ráadásul ez az időpont éppen egy évvel előzi meg Budapest megszületését. Csodálatos kor lehetett, amikor a Közmunkák Tanácsa által létrejött a város első Sugárútja - az Andrássy út - olyan középületekkel, melyek csúcspontját az operavilág számára az egyedülálló Királyi Operaház megépülése jelentette, és jelenti mindmáig.
A pesti Wagner Egylet titkára gróf nagyapponyi Apponyi Albert, elnöke pedig egyik legjobb barátja, Mihalovich Ödön zeneszerző volt, akinek többek között a Zeneakadémia munkájának európai színvonalra emelését köszönheti a honi zenetörténet. Azonban a pesti társaság megalakításának katalizátora Richter János lehetett - Wagner személyes jó barátja, műveinek lelkes terjesztője -, s ő volt, aki nyomdakészre másolta a Mesterdalnokok partitúráját is. Ezt a zseniális karmestert mégis minden Wagner-rajongó úgy ismeri, mint a „Ring” 1876-os bayreuthi premierjének karmesterét, akinek köszönhetően a tetralógia elindulhatott világ körüli útjára. Adventi hangversenyünkkel emlékezünk ezekre a „talentvoll” emberekre, akiknek a magyarországi Wagner-kultuszt köszönhetjük.
Bretz Gábor (Liszt Ferenc-díjas érdemes művész) pályája kétségtelenül a 2005-ös athéni Maria Callas énekverseny megnyerése után indult nemzetközi útjára, hiszen 2007-ben már a milánói Scalában és a Salzburgi Ünnepi Játékokon debütált. A Budapesti Wagner-napok állandó basszbaritonja, több jelentős Wagner-szerep birtokosa. Hangjának bársonyos tónusa és megnyerő személyisége méltán teszi őt ma Magyarország egyik legjelentősebb énekesévé.
Oberfrank Péter (Liszt Ferenc-díjas érdemes művész) rendkívül sokoldalú művész, hiszen karmesteri működése kiegészül zongoraművészi tevékenységével. A koncertezés mellett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ének tanszékének oktatója. Pályáját számtalan kiemelkedő produkció jellemzi - Puccini, Szokolay, Britten, Bartók és Richard Strauss műveinek karmestereként, valamint a kiváló Kovács János mellett ellátott másodkarmesteri operai feladatai kapcsán. Sokan emlékezhetünk Mozart Da Ponte-operáinak a 2006-os Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében bemutatott előadásaira, amikor a Don Giovanniban Bretz Gábor énekelte a címszerepet. Oberfrank Péter a Kovalik Balázs rendezte előadások zenei motorjaként 2006-ban robbant be a magyar zenei életbe. A Mozart-maraton névre keresztelt előadássorozat hatalmas kritikai és közönségsikert aratott.
Az adventi esemény házigazdája a Richard Wagner Társaság elnöke, Zoboki Gábor építész, valamint ügyvezető elnöke, Hudomel Krisztina.
A zártkörű rendezvényre a Társaság tagjai mellett a Müpa+ hűségprogram arany és platina szintű tagjai kaptak meghívást. A rendezvényre jegyek nem válthatók. A részvételre jogosult hűségprogramtagok és egy vendégük számára előzetes regisztrációval a részvétel díjtalan. Az érkezéskor átvett, névre szóló belépőjegyeket érvényesítve a mélygarázs használata ezen az estén díjmentes.
Rendező: Richard Wagner Társaság, Müpa
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.