Közreműködők:
Schumann
Widmung, op. 25, No. 1
Bartók
Allegro barbaro, Sz. 49, BB 63
Schumann
A költő szerelme, op. 48 - No. 7: Ich grolle nicht (Nem haragszom)
Schumann
A költő szerelme, op. 48 - No. 10: Hör' ich das Liedchen klingen (Hallom a kedves hangját)
Chopin
e-moll prelűd, op. 28, No. 4
Schumann
Gyermekjelenetek, op. 15 - No. 11: Megfélemlítés
Schubert
A halál és a lányka, D. 531
Csajkovszkij
Ifjúsági album zongorára, op. 38 - No. 8: Keringő, No. 10: Mazurka, No. 14: Polka
Beethoven
A mormotás fiú dala, op. 52, No. 7
Debussy
A boldog sziget
Öröm és szomorúság, félelem és meglepetés, meg persze a harag: a mindennapi működésünket átható és meghatározó érzelmeknek a klasszikus zene legnagyobbjaira gyakorolt hatásával már megismerkedhettünk a Matinékoncertek Alapérzelmek a zenében sorozatának egyes epizódjait követve. De mi történik akkor, ha a különböző, egymástól általában viszonylag élesen elválasztható emóciókat vegyítjük és egymáshoz kapcsoljuk? Fülei Balázs zongoraművész és Szélpál Szilveszter énekművész eddig rejtett összefüggésekre mutat rá.
Ideje van az összegzésnek: az Alapérzelmek a zenében sorozat summázataként elhivatott tolmácsolásban, szakértő kommentárokkal fűszerezve tanulunk arról, hogy az emberi pszichében azonosított alapemóciók milyen módokon jelennek meg olyan, jól ismert komponisták műveiben, mint Schumann, Schubert, Chopin, Csajkovszkij, Beethoven, Debussy vagy éppen Bartók Béla. Közben persze mindvégig önmagunkról is tanulunk, meg arról, hogyan, milyen egyszerű vagy éppen összetett eszközökkel gyakorol ránk hatást egy minőségi kompozíció. A zenét hallgatva eltűnődünk azon, mi szerzett utoljára felhőtlen örömet számunkra. Hiába akarjuk távoltartani magunktól, a szomorúságnak is velünk kell lennie életünk során: a búcsút, a gyászt is segít megélni a zene. A félelmet és közeli rokonát, a meglepetést egyaránt előidézheti valamilyen inger vagy váratlan esemény: a lényeg épp a szokott rend felborulása. Ne féljünk a haragtól sem, ami ugyan józan ítélőképességünket elhomályosíthatja egy pillanatra, mégsem érdemes elfojtani. Kiváló zenészek, Fülei Balázs és Szélpál Szilveszter helyezik tágabb kontextusba mindezt: segítségükkel nemcsak érezni, de érteni is fogjuk, miért és hogyan hat érzelmeinkre egy-egy zenemű.
Korosztály: 10-14 év
Rendező: Müpa
-
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.